Saulės elektrinė - ką reikia žinoti?

2024/07/17 paskelbė 22C

Saulės elektrinė - ką reikia žinoti?

Turbūt niekas neabejoja Saulės galia, be jos Žemėje nebūtų nieko. Bet dėl saulės elektrinių įsirengimo skeptikų vis dar yra, nors verslas jau aktyviai ėmė jas statyti. Kaip visada aktyviausi yra stambūs verslininkai, jau kone ant kas antros didesnės gamyklos stogo galima pamatyti saulės modulių eiles. Verslas jaučia, kad nepaisant elektros kainų svyravimo, elektra iš saulės yra perspektyvu. Dalis namų ūkių dar abejoja, bet, esant  daliniam atsinaujinančių energijos išteklių įrangos finansavimui iš ES fondų, daugelis pažangesnių žmonių apie saulės elektrinę jau mąsto. 


Priimant sprendimą įsirengti individualią saulės elektrinę pirmiausia reiktų išsiaiškinti, kiek elektros suvartojame per metus, žiemą, vasarą, naktį, dieną. Pernelyg netaupančios 4 asmenų šeimos namų ūkio poreikis yra 6000 – 10000 kWh per metus. 70 proc. elektros energijos pagaminama vasarą, tačiau 70 proc. suvartojama žiemą. Savaime suprantama, šie skaičiai yra labai individualūs, priklauso nuo naudojamų prietaisų ir veiklos namuose. 


Išsiaiškinus metinius sunaudojamos elektros kiekius, reiktų atsakyti į klausimą, ar mainysimės elektra su jos tiekėjais, ar ne? T.y., ar tieksime vasarą  pagamintą savo elektros energijos perteklių į tinklus ir pirksime iš jų pigiau žiemą, ar ne. Jeigu ne, reiktų žinoti, kad Lietuvos sąlygomis elektros gamybos piko kiekiai dažniausiai yra gerokai didesni už tą mėnesį vartojimui reikalingą elektros kiekį, kitaip tariant, pasiūlos ir poreikio laikai nesutampa. 

 

Saulės elektrinės metinis elektros energijos gamybos instensyvumas
Saulės elektrinės metinis elektros energijos gamybos instensyvumas.


Netiekiant elektros į tinklą, teks arba keisti elektros energijos vartojimo įpročius arba pirkti elektros energijos kaupiklį. Dar visai neseniai namų ūkiams skirtų elektros energijos kaupiklių nebuvo, dabar jau atsirado, tiesa, jie nepigūs. Bet tikėtina, kad neilgai trūkus atpigs, kaip pinga ir visa saulės elektrinių įranga.
Visgi kol kas racionaliausias sprendimas yra saulės elektrinę kombinuoti su su kitomis alternatyviomis šildymo ar vėdinimo sistemų priemonėmis – oras-vanduo ar oras-oras šilumos siurbliu, rekuperatoriumi, geoterminiu šildymu ar  kt. 
Vidutiniškai individualiame name fiksuojami 7,25 kW galios saulės elektrinės pagamintos elektros kiekiai, šilumos siurblio oras-oras sunaudotos elektros kiekiai ir visame name sunaudotos elektros energijos kiekiai. 

Saulės elektrinės gamybos ir vartojimo palyginamasis grafikas per metus
Saulės elektrinės gamybos ir suvartojimo palyginamasis grafikas per metus


Iš grafiko aiškiai matyti, kad dalį vasarinės elektros verta atiduoti pasaugoti arba kaupti elektros energijos kaupiklyje, nes šaltaisiais mėnesiais dalį ar beveik visą šilumos siurblio elektros energijos poreikį galima padengti nuosavos saulės jėgainės elektra. Kokią dalį, priklauso nuo namo šiluminių savybių, oro sąlygų ir šilumos poreikio. 
Taip pat žinoma, kad Lietuvos klimato sąlygomis 1 kW galios saulės elektrinės modulis per metus apytikriai pagamina iki 1000 kWh energijos, bet tai nereiškia, kad jeigu per metus suvartojate 3000 kWh, jums pakaks 3 kW galios jėgainės. Dalį saulėtą dieną pagamintos energijos reikia sukaupti nakčiai ir galimoms apniukusioms dienoms. 


Galimybę įsirengti saulės elektrinę turi individualūs namų ūkiai tiek mieste, tiek kaime. Dažniausiai tokie namai turi trifazį elektros įvadą, juose naudojamų elektros prietaisų maitinimas paskirstytas tarp visų trijų fazių. Vidinis elektros tinklas ir jame instaliuoti kintamosios srovės įrenginiai prie saulės jėgainės jungiami per inverterį, kuriame nuolatinė saulės modulių įtampa keičiama į įprastinę kintamąją 230 V įtampą. Jungiant namų tinklą prie inverterio,  atsiranda esamos namo instaliacijos pritaikymo problema – trifaziai inverteriai yra  brangūs ir jų naudojimą mažos galios saulės elektrinėse sunku pateisinti, be to, mažos galios jėgainės gali nepakakti kelių galingesnių įrenginių darbui vienu metu. Žinotina ir tai, kad kai kuriems namų ūkyje nadojamiems įrenginiams (pvz., dujinių šildymo katilų cirkuliaciniams siurbliams) paleidimo metu reikia dešimt ir daugiau kartų didesnės galios negu jų vardinė galia. 


Yra ir daugiau svarbių momentų, kurie gali turėti įtakos apsisprendimui dėl saulės elektrinės. Viena jų – saulės modulių montavimo vieta, modulių kokybė ir efektyvumas, kuriems savo ruožtu  įtakos turi komponentų kokybė, jų suderinamumas, šešėliai, temperatūros skirtumas atskiruose moduliuose, apnašos, dinamiškas maksimalios galios sekimas. Pastarasis parametras atsiranda dėl to, kad viename modulyje esantys elementai (jų dažniausiai būna 60) nesugeba garantuoti vienodo modulio efektyvumo. Tačiau tai jau gamybos subtilumai, modulių technologijos per porą dešimtmečių smarkiai patobulėjo, patys moduliai atpigo. Svarbiausia yra apsispręsti, pasirinkti gerus saulės modulius ir montuotojus.

 

22C padės Jums:

  • nemokamai konsultuojame;
  • padedame išsirinkti būtent JUMS tinkamiausią įrangą;
  • tinkamai sukomplektuojame įrangą;
  • rekomenduojame JUMS geriausią montuotoją;
  • nemokamai padedame užpildyti LEA paraišką .

NEMOKAMA KONSULTACIJA DĖL LEA PARAMOS TELEFONU

UŽPILDYTI ANKETĄ DĖL LEA PARAMOS

UŽPILDYTI UŽKLAUSĄ DĖL KONSULTACIJOS

Patiko straipsnis? Pasidalinkite su kitais: