Kas yra šilumos siurbliai su vėsinimo funkcija?

2024/01/26 paskelbė 22C

Kas yra šilumos siurbliai su vėsinimo funkcija?

Patalpų oro vėsinimas tradiciniu kondicionieriumi reikalauja daug energijos sąnaudų.  Todėl renkantis šilumos siurblį šildymui, pravartu apsvarstyti galimybę naudoti šilumos siurblio įrangą pastato oro kondicionavimui. 

Lyginant šilumos siurblius su tradiciniais šildymo prietaisais ir sistemomis, didelis jų pranašumas yra galimybė ne tik šildyti patalpas ir ruošti karštą vandenį, bet ir vėsinti patalpas šiltuoju metų laiku. Ir beje, vėsinimas gali vykti beveik nenaudojant elektros energijos, tokiu atveju jis, galima sakyti, yra nemokamas. 

Vėsinimas šilumos siurbliu gali būti pasyvus ir aktyvus. 

Pasyvus vėsinimas
Pasyviajam (natūraliam) oro kondicionavimui reikia minimalaus elektros energijos kiekio, tačiau jo galia bus mažesnė. Šis oro vėsinimo būdas naudojamas tik šilumos siurbliuose, kuriuose energija išgaunama iš grunto arba vandens. Kitaip sakant, tai geoterminiai šilumos siurbliai žemė-vanduo arba vanduo-vanduo.
Šilumos siurbliuose oras -vanduo ir oras-oras energijos šaltinis yra atmosferos oras, kurio temperatūra vasarą yra aukštesnė nei reikalinga komfortiška kambario temperatūra ir todėl natūralus arba pasyvus vėsinimas negalimas. 

Pasyvusis geoterminio šilumos siurblio vėsinimas pagrįstas tuo, kad tam tikrame grunto arba vandens gylyje, į kurį patalpintas šilumos siurblio gręžinys ar kolektorius, temperatūra yra žemesnė (6-10˚C) ir tokios pakanka  tiesioginiam patalpų vėsinimui. Atvėsintas šilumnešis tiekiamas per šilumokaitį, aplenkiant šilumos siurblio kompresorių. Atvėsinta terpė patenka į energijos paskirstymo sistemą ir sugeria perteklinę šilumą iš patalpų. Kompresorius neveikia, o elektra naudojama tik siurbliams ir automatikos mechanizmams įjungti. Tačiau pasyviojo oro kondicionavimo pajėgumas dažnai gali tik iš dalies tenkinti patalpų oro kondicionavimo poreikius. Be to, vasaros pabaigoje gruntas (ar vanduo, jei kolektoriaus vamzdžiai yra vandenyje)  būna sugėręs daug šilumos energijos iš namo bei aplinkos ir vėsinimo galia bus mažesnė. Tačiau mūsų klimato zonoje labai retai kada vasaros pabaigoje reikalingas kondicionavimas. 

Beje, daugelis neteisingai mano, kad jei į ežero dugną nuleidžiamas vamzdynas, tai yra  vanduo-vanduo šilumos siurblys. Šiuo atveju, kai ežero vanduo tiesiogiai nenaudojamas,  laikoma, kad tai yra gruntas-vanduo šilumos siurblio tipas.  Jeigu energija yra imama iš vandens, paprastai šilumos siurblio vamzdynas - kolektorius būna giluminis, tokiame gylyje, kur vandens temperatūra kinta labai mažai, todėl galimas visavertis pasyvus oro vėsinimas.  
Yra gruntas-vanduo šilumos siurblių, kurie turi įmontuotą pasyvaus aušinimo modulį. 

Pasyvusis vėsinimas yra ekonomiškas,  naudingo veikimo koeficientą EER (angl. Energy Efficiency Ratio) ‎‎ gali siekti 5-6,  šis vėdinimo būdas ne veltui vadinamas natūraliu – daugeliu atveju grunto temperatūra būna neaukšta ir nebūtina jungti kompresoriaus, užtenka šilumnešiui grunte atvėsti iki 10-12 laipsnių C ir jis pakankamai efektyviai patalpas vėsina. 

Aktyvus vėsinimas
Aktyvaus vėsinimo režimu veikiančio šilumos siurblio kompresorius gamina šaltį. Kai šilumos siurblys veikia vadinamuoju aktyvaus vėsinimo režimu, jo veikimas pagrįstas atvirkštiniu ciklu (vadinamasis "atvirkštinis režimas"). Šiuo atveju darbinis skystis cirkuliuoja priešinga kryptimi. Kondensatorius tampa garintuvu ir atvirkščiai. Dviem režimais veikiančio oras-oras ar oras vanduo šilumos siurblio  atitikmeniu gali būti oro kondicionierius su atvirkštiniu režimu (šaltis-šiluma).

Kai šilumos siurblys veikia aktyvaus oro kondicionavimo režimu, jo EER (naudingo veikimo  vėsinimo koeficientas, panašiai kaip šiluminės energijos COP) bus šiek tiek mažesnis nei tada, kai šilumos siurblio sistema veikia šildymo režimu. Taip yra dėl to, kad kompresorius išskiria šilumą, kuri šiame režime yra nereikalinga, o šildymo režime ji patenka į šildymo sistemą. EER koeficientas parodo, kiek pagaminto šalčio tenka 1 kW sunaudojamos elektros energijos. EER koeficientas skaičiuojamas lauko tempetratūrai esant + 35 laipsniai C, COP esant  + 7 laipsniams C. Kadangi tai iš esmės yra šiltų kraštų sąlygos, buvo įvestos šaltam klimatui tinkančios šių roduklių reikšmės: SEER – sezoninis šilumos siurblio naudingo veikimo koeficientas, apakaičiuotas metinį vėsinimo poreikį padalijus iš metinių elektros sąnaudų vėsinimui. Kuo SEER skaičius didesnis, tuo mažiau elektros sunaudojama 1 kW vėsos išgauti.

Tačiau pasitelkiant šilumos siurblį vėsinimui reikia turėti omenyje, kad grindų vėsinimas vasarą gali būti nelabai komfortiškas, nes šaltas oras į viršų nekyla, be to, taip vėsinant yra temperatūros ribos. Tokiu atveju komfortiškesnis yra lubų ar sienų šildymas/vėsinimas, šaltas oras patalpoje pasiskirsto tolygiai nuo viršuas iki apačios. Bet tokia sistema gali būti nepriimtina šildymui. Galima išeitis – vėsaus oro paskirstymui naudoti vadinamuosius fankoilus (angl. fan coil, fan convector) – ventiliatorinius konvektorius.  Fankoilas gali vėsinti ir šildyti, vėsą arba šilumą atiduoda priverstinės konvekcijos arba konvektyviniu būdu, ventiliatoriai ją tolygiai paskirsto po patalpą. Ventiliatoriniai konvektoriai gali būti montuojami ant sienos, lubose, palubėje, virš pakabinamų lubų ir pan. 

22C padės Jums:

  • nemokamai konsultuojame;
  • padedame išsirinkti būtent JUMS tinkamiausią įrangą;
  • tinkamai sukomplektuojame įrangą;
  • rekomenduojame JUMS geriausią montuotoją;
  • nemokamai padedame užpildyti LEA paraišką .

NEMOKAMA KONSULTACIJA DĖL LEA PARAMOS TELEFONU

UŽPILDYTI ANKETĄ DĖL LEA PARAMOS

UŽPILDYTI UŽKLAISĄ DĖL KONSULTACIJOS

Patiko straipsnis? Pasidalinkite su kitais: