Kai mano kaimynai savo vonioje pasistatė vandens minkštinimo filtro koloną, maniau, kad jie yra reklamos aukos. Kai po kurio laiko žvelgdama į blizgančius ir sveikai atrodančius kaimynės plaukus paklausiau, kokiu kondicionieriumi juos skalauja, ji atsakė, jog jokio plaukų kondicionieriaus nenaudoja, nes plauna galvą minkštu vandeniu.Ir dar pridūrė, kad dėl minkšto vandens kūno oda švelni, neapkalkėja dušo galvutė, skalbyklės šilumokaitis ir kiti santechnikos prietaisai. Tuomet iš tiesų susimąsčiau, kad dažnai keisdami arbatinukus, kurie genda dėl kalkių apnašų, minkštindami skalbyklių vandenį tabletėmis, pirkdami plaukų kondicionierius, be reikalo leidžiame pinigus ir skatiname nereikalingą vartojimą.
Pasigilinus, kaip veikia minkštas vanduo, tapo aišku, kad vandens minkštinimo filtras iš tiesų yra naudingas įrenginys. Santechnikai teigia, kad apkalkėję indaplovių ir skalbyklių šilumokaičiai didina elektros energijos sąnaudas. Higienistai tvirtina, kad prausiantis kietu vandeniu ant viso kūno lieka muilo apnašų likučių, jie užkemša odos poras (ne veltui gamintojai į muilą deda minkštinamųjų medžiagų). Užsikimšusios poros sukelia odos uždegimus, nemalonų niežulį, be to, tai puikiausia terpė kauptis įvairioms bakterijoms. O minkštas vanduo odą veikia teigiamai – atveria poras, putojantis muilas švariau nuplauna nepažeisdamas natūralaus odos apsauginio sluoksnio. Anksčiau moterys stegdavosi trinkti plaukus lietaus vandeniu – jis minkštas ir plaukai be jokių šampūnų tampa purūs ir žvilgantys.
Vandens kietumas, kalkėtas vanduo – tai buitiniai terminai, specialistai vandens kietumą supranta kaip vandenyje ištirpusių kalcio ir magnio jonų kiekį. Tiek kalcis, tiek magnis yra žmogaus organizmui reikalingi mikroelementai, todėl maisto ruošimo, geriamajame vandenyje jie reikalingi ir pageidautini. Visai kas kita yra buitiniai ir santechnikos prietaisai, kurie dėl vandenyje esančių per didelių kiekių kalcio ir magnio genda. Baltos kalkių nuosėdos lieka arbatinukuose, ant dušo kabinos sienelių, praustuvų, indaplovėse ir skalbyklėse. Ne veltui pastarosiose gamintojai rekomenduoja naudoti įvairias vandens minkštinimo tabletes, kurios, beje, nėra ir pigios.
Geriamojo vandens kietumo, tiksliau, kalcio ir magnio jonų koncentracijos geriamajame vandenyje, Higienos normos nereglamentuoja. Vandens kietumas skirtingose šalyse nusakamas skirtingais matavimo vienetais, pas mus dažniausiai matuojamas kalcio ir magnio miligramekvivalentų skaičiumi litre vandens - mg-ekv./l.
Laikoma, kad vanduo gali būti labai minkštas,minkštas, vidutiniškai kietas, kietas ir labai kietas.
Apibūdinimas | Bendrasis kietumas, mg-ekv/l |
Labai minkštas | <1,5 |
Minkštas | 1,5-3,0 |
Vidutiniškai kietas | 3,0-6,0 |
Kietas | 6,0-9,0 |
Labai kietas | >9 |
Vilniuje centralizuotai tiekiamas vanduo yra kietas ir vidutinio kietumo (nuo 4,5 mgekv/l iki 7,5 mgekvl/l), priklauso nuo vandenvietės, atskirų vandenviečių vanduo šiuo požiūriu skiriasi. Vilniaus apskričiai geriamasis vanduo tiekiamas iš beveik 30-ies vandenviečių. Taip pat labai skirtingas yra ir individualiais gręžiniais išgaunamas požeminis vanduo.
Geriausia išeitis apsaugoti save ir buitinę techniką nuo kieto vandens daromos žalos – pasistatyti vonios kambaryje ar sandėliuke prie vonios vandens minkštinimo filtrą sujungiant jį su šalto vandens įvadu į vonios kambarį.
Filtro veikimas grįstas kalcio ir magnio jonų „surišimu“. Dažniausiai kaip filtravimo medžiaga yra naudojama speciali sintetinė derva, kuri pritraukia kalcio ir magnio jonus. Kai derva prisisodrina, ji automatiškai praplaunama su druskos tirpalu. Šis procesas vadinamas regeneracija. Dervos užpildo plovimas vyksta automatiškai, rankų reikia tik praplovimo druskos papildymui. Druskos papildymo dažnis priklauso nuo vartojamo vandens kiekio, 3-4 šeimai vidutiniškai pakanka papildyti druską kas 3 mėnesius. Ir tai viskas, visą kitą darbą atlieka vandens minštinimo filtro automatika.
Vandens minkštinimo filtrą, labai protinga suprojektuoti rengiant individualaus namo projektą – tokiu atveju jam numatoma vieta (reikia apie 2 kv. m ploto) prie šalto vandens įvado, taip pat reikalingas nuvedimas į kanalizaciją ir elektros lizdas.
Tad jei tiekiamas vanduo kietas, geriau pasirūpinti jo minkštinimu, nei dažnai keisti buities prietaisus, eikvoti elektros energiją ir kęsti išsausėjusią odą.
22C padės Jums:
- nemokamai konsultuojame;
- padedame išsirinkti būtent JUMS tinkamiausią įrangą;
- tinkamai sukomplektuojame įrangą;
- rekomenduojame JUMS geriausią montuotoją;
- nemokamai padedame užpildyti LEA paraišką .
NEMOKAMA KONSULTACIJA DĖL LEA PARAMOS TELEFONU