Įsirengus akumuliacinę talpą esant nedideliam šilumos poreikiui nereiks slopinti degimo, kuras sudegs efektyviau, o katilas tarnaus ilgiau. Laikoma, kad turint akumuliacinę talpą katilą teks kurti vidutiniškai du kartus rečiau.
Kada efektyviausia įsirengti?
Akumuliacinė talpa naudingiausia, jei šilumos gamyba vyksta trumpą laiką, kai nesutampa šilumos gamybos ir jos vartojimo laikas, jei įsirengėte per didelės galios katilą. Ji naudinga ne tik kieto kuro katilo sistemoje, bet ir turint granulinį katilą, šilumos siurblį, elektrinį šildymą, nes galima išnaudoti pigesnius naktinius elektros tarifus, taip pat taupo dujinio katilo darbą, akumuliuoja saulėtomis dienomis saulės kolektoriais paruošto karšto vandens šilumą. Naudinga ir tuo atveju, jei naudojami du šilumos šaltiniai, pavyzdžiui, kieto kuro ir dujinis katilas.
Akumuliacinė talpa – galima sakyti, kaip įkraunama baterija ar sandėlys šilumos pertekliui kaupti. Tas sandėlys – tai slėginis vandens indas, todėl jam keliami tam tikri reikalavimai, taip pat sujungimui su šildymo sistema ir karšto vandens ruošimu reikalingi tam tikri priedai.
Akumuliacinės talpos veikia išnaudodamos vėsaus ir karšto vandens sluoksniavimosi principą: karštas vanduo kyla į viršų, o vėsus leidžiasi žemyn. Pirmas siurblys į talpą pumpuoja katilo sušildytą vandenį, tiek pat vandens grįžta į šildymo sistemą. Iš viršutinės akumuliacinės talpos dalies siurblys tiekia karštą vandenį radiatoriams ar kitai sistemai, į apatinę dalį patenka grįžtamasis atvėsęs vanduo. Iš šildymo sistemos tekantis grįžtamasis vanduo užima į šildymo sistemą paduodamo karštesnio vandens vietą. Pirmasis siurblys veikia katilo kūrenimosi metu, o antrojo siurblio darbas reguliuojamas patalpų termostato – kai patalpos atvėsta jis įsijungia.
Išjungus šildymo katilą vanduo talpoje dar ilgai bus šiltas ir šildymo sistema dar kurį laiką veiks nesikūrenant katilui.
Akumuliacinių talpų įvairovė
Akumuliacinės talpos gaminamos su „sluoksniuotu“ įkrovimu – tai reiškia, kad pirmiausia šyla vanduo viršutinėje talpos dalyje, atskyrimo plokštelė neleidžia maišytis atvėsusiam ir karštam vandeniui. Ši technologija naudinga, kai žemesnės temperatūros vanduo reikalingas, pavyzdžiui, grindiniam šildymui, o aukštesnės – karštam vandeniui ruošti.
Kai akumuliacinėje talpoje ruošiamas karštas vanduo, tokią talpą galima vadinti daugiafunkcine, tam tikslui joje yra integruotas boileris, tai yra tarsi „talpa talpoje“. Vanduo šildomas per vidines šildytuvo sieneles, toks karšto vandens ruošimo būdas ekonomiškas turint radiatorinę sistemą, kai kūrenamas kieto kuro, granulinis ar dujinis katilas, t.y., šilumnešio temperatūra yra aukšta.
Žematemperatūrėms sistemoms rekomenduojamas į akumuliacinę talpą integruotas pratekančio vandens boileris, kuomet šaltas vanduo sušyla tekėdamas per šilumokaitį.
Priklausomai nuo šilumos šaltinių ir karšto vandens poreikių, akumuliacinėje talpoje gali būti vienas arba du šilumokaičiai.
Akumuliacinės talpos gaminamos iš nerūdijančio plieno, aliuminio ir geležies-anglies lydinio. Svarbus talpos korpuso rodiklis yra sienelių storis, vidinės sienelės padengtos emale ar ne, korpuso termoizoliacijos sluoksnis. Specialistai skaičiuojantys talpos tūrį ir derinantys ją su šildymo sistema, žiūrės ir į maksimalų darbinį talpos slėgį bei bandymų slėgį.
Ką dar reikia žinoti?
Akumuliacinės talpos sistemoje būtinas išsiplėtimo indas, jo tūris parenkamas pagal talpos tūrį ir šildymo sistemos specifiką. Taip pat į sistemą jungiami du siurbliai – vienas akumuliacinės talpos, kitas - šildymo sistemos kontūro, jų darbas turi būti tiksliai subalansuotas.
Akumuliacinės talpos tūrį ir reikalingą įrangą apsprendžia šildymo sistema ir karšto vandens poreikis. Apytikriai akumuliacinės talpos tūrį galima apskaičiuoti pagal katilo galią: 1 kW katilo galios reikia maždaug 20-50 litrų vandens, tikslesnis tūris nustatomas atsižvelgiant į karšto vandens sunaudojimą. Vidutinių poreikių keturių šeimai 150 kv.m ploto name reiks maždaug 400-800 litrų akumuliacinės talpos.
Užima vietą, kainuoja įrengimas ir pajungimas – dažnas paklaus, ar tikrai reikalinga akumuliacinė talpa. Visų pirma reikia prisiminti, jog šildymo sistema su akumuliacine talpa visada atvėsta lėčiau, vadinasi, turėsime daugiau komforto. Antra, protinga investicija visada generuoja lėšų taupymą, nekalbant apie subalansuotos šildymo sistemos ilgesnį tarnavimo laiką.
22C padės Jums:
- nemokamai konsultuojame;
- padedame išsirinkti būtent JUMS tinkamiausią prekę;
- tinkamai sukomplektuojame prekes;
- rekomenduojame JUMS geriausią montuotoją;
- nemokamai padedame užpildyti paraišką APVA.