Kas yra cirkuliaciniai siurbliai, siurblinės, hidroforai ir išsiplėtimo indai?

2021/07/23 paskelbė 22C

Kas yra cirkuliaciniai siurbliai, siurblinės, hidroforai ir išsiplėtimo indai?

Cirkuliaciniai vandens siurbliai

Cirkuliaciniai vandens siurbliai  naudojami vanens tiekimo, kanalizacijos ir šildymo sistemose, jie yra skirtingos paskirties, skirtingo našumo, gali turėti įvairių papildomų funkcijų. Pagal skysčio pumpavimo būdą siurbiai skiriami į dvi dideles grupes - tiesioginio pumpavimo ir išcentriniai.
Tačiau visų siurblių esmė viena – sukurti vakuumą ir  žemą slėgį bei slėgio skirtumų pagalba užtikrinti vandens ar kitų skysčių cirkuliaciją.

Pagal veikimo vietą vandens siurbliai skirstomi į panardinamus ir išorinius, pagal skysčių kėlimo pakopas – vienpakopiai ir daugiapakopiai.

Yra panardinamų vibracinių siurblių, kurių vakuumo sukūrimo būdas grįstas mechaniniu stūmoklių judėjimu ir slėgio sudarymu. Šie siurbliai paprastesni ir skirti tik švaraus vandens pakėlimui, netinka geriamojo vandens sistemoms. 

Vandens pakėlimui iš gręžinių naudojamas išcentrinis siurblys, kuriame žemas slėgis sukuriamas išcentrinės jėgos pagalba. 

Pagal konstrukciją tiesioginio pumpavimo siurbliai gali būti stūmokliniai ir rotaciniai.

Pagrindinės siurblių konstrukcijos dalys yra siurblio korpusas, skysčio stūmoklis (arba sraigtas, krumpliaračiai), ašis, guoliai, judančių mechanizmų sandarinimo korpusas.

Vandens tiekimo sistemose naudojami vadinamieji hidroforai – išorinės vandens tiekimo stotelės, kurias sudaro vandens siurblys, išsiplėtimo indas, slėgio relė, manometras.  Stotelės patogios tuo, kad turi 20-50 litrų vandens talpą ir vanduo nepumpuojamas kiekvienu atveju, kai jo reikia nedaug. Tačiau galimas maksimalus siurblio gylis – 30 metrų.

Papildoma siurblių funkcija gali būti dažnio keitiklis, kuris padidina arba sumažina siurblio apsukas priklausomai nuo vandens poreikio.

Drenažiniai siurbliai

Drenažiniai panardinami siurbliai skirti vandeniui pumpuoti, jie gali turėti mažesnių ar didesnių teršalų dalelelių smulkintuvus. Nedidelėms nuotekų siurblinėms pravartu rinktis siurblius su smulkinimo mechanizmu, kuris susmulkina nešmenis iki 6 mm. Šie siurbliai gali transportuoti nuotekas aukštu slėgiu, todėl jungiantis į slėgines linijas jokių problemų nekils. Nuotekas galima transportuoti dideliais atstumais, net iki 2 km, o trasos vamzdyno skersmuo gali būti net 50 mm. Siurblių smulkintuvų pumpuojamas nuotekų kiekis siekia 4,5 l /sek. Hidraulinė siurblio dalis (sparnuotė) ir variklis sujungti į vieną efektyvų agregatą, kuris dirba po vandeniu. Kadangi nėra atskiro išorinio variklio ir perdavimo veleno, siurblinės darbas efektyvesnis, konstrukcija kompaktiškesnė, paprastesnė, sumažėja tiek statybos, tiek eksploatavimo išlaidos, praktiškai nėra triukšmo. Paprastesniais atvejais siurbliai montuojami vertikaliajame išmetimo vamzdyje ant atraminio flanšo, pritvirtinto prie vamzdžio apačios. Siurbliui tvirtinti nereikia jokių papildomų varžtų ar kitokių elementų: siurblys tiesiog nuleidžiamas arba iškeliamas kranu ar kitu kėlimo mechanizmu. Agregato svorio visiškai pakanka, kad siurblys patikimai laikytųsi vietoje visą eksploatacijos laiką. Priklausomai nuo siurblio dydžio, kolonos vamzdžio skersmuo gali būti nuo 60 cm iki 1,6 m. Atsižvelgiant į vandens lygį talpoje, ant vamzdyno ištekėjimo angos gali būti montuojamas atbulinis vožtuvas.

Siurblių, kurie gali dirbti ir nepanardinti, varikliai aušinami ne pratekančiomis nuotekomis, o viduje esančiu tepalu, cirkuliuojančiu hermetiško variklio viduje ir per specialų radiatorių atiduodančiu šilumą nuotekoms, todėl išvengiama aušinimo sistemos užsikimšimo nuotekų teršalais. Siurblio pasirinkimas priklauso nuo gylio, iš kurio jis kelia vandenį ir reikalingo perpumpuoti vandens kiekio.

Kaip išsirinkti?

Renkantis siurblį svarbūs rodikliai pirmiausia yra paskirtis, dažniausiai siurblys naudojamas vienai paskirčiai, gal tik drenažiniai labiau pritaikyti įvairioms situacijoms. Toliau svarbus yra našumas, kuris žymimas kub. metrais per valandą arba litrais per minutę. Taip pat pakėlimo lygis (slėgis), matojamas metrais, panardinimo gylis, galimas kietųjų dalelių skersmuo, elektros variklio galia, išvedimo angos matmenys.

Norint pasirinkti tinkamą buitinį vandens siurblį, iš esmės užtenka dviejų techninių parametrų: debito - vandens kiekio, kuris sunaudojamas piko metu, bei slėgio, kurį siurblys turi palaikyti esant planuojamam vandens kiekio paėmimui. 

Išsiplėtimo indai

Vandens tiekimo ir šildymo sistemose naudojami išsiplėtimo indai – hidroforai, reikalingi subalansuotam pastoviam slėgiui palaikyti. Be slėgio palaikymo jie atlieka ir kitas funkcijas – saugo siurblius nuo hidraulinių smūgių įjungimo ir išjungimo momentais, taip prailgindami siurblio tarnavimo laiką. Taip pat užtikrina vandens rezervą dingus elektrai arba kai jo reikia nedaug.

Išsiplėtimo indą sudaro metalinis korpusas su keičiama membrana arba diafragma. Vienoje hidroforo pusėje yra vanduo, kitoje - suslėgtas oras. Atsukus maišytuvą suslėgtas oras stumia vandenį, o kai slėgio nebepakanka vandeniui išstumti, įsijugia siurblys. Užsukus vandenį hidroforas juo pasipildo iki kol pasiekia nustatytą ribą. 

Šildymo sistemos išsiplėtimo indas yra šiek tiek kitokios konstrukcijos, nes sistemoje cirkuliuoja šilumnešis - specialus termofikacinis vanduo. Tačiau jo darbo principas iš esmės toks pat – aukštesnės temperatūros termofikacinio skysčio perteklius  patenka į talpą, sistemai vėstant suspaustas oras jį išstumia į šildymo kontūrą. Svarbiausia išsiplėtimo indo šildymo sistemoje funkcija – reikiamo slėgio ir temperatūros palaikymas, išsiplėtimo inde nusėda į  termofikacinį vandenį patenkančios nuosėdos. 

Vandens (ar kito skysčio) cirkuliacijai užtikrinti šildymo, oro kondicionavimo ar buitinėse karšto vandens sistemose cirkuliaciniai siurbliai  vartoja elektros energiją, todėl visi siurbliai žymimi energijos klasėmis. Siurblių klasifikacija pagal suvartojamos energijos kiekį žymima tais pačiais ženklais, kaip ir buitinė technika ar elektros lemputės: nuo A iki G. 

A klasės siurbliai

A klasės siurbliai yra patys efektyviausi, o G raidė žymi žemiausią jų darbo efektyvumą. A klasės siurblys suvartos nuo 60  iki 80 proc. mažiau elektros energijos nei D klasės siurblys. Atitinkamai ir B klasės siurblys suvartos 40–60 proc., o C klasės – 20–40 proc. mažiau elektros energijos nei D klasės siurblys. 
 

 

22C padės Jums:

  • nemokamai konsultuojame;
  • padedame išsirinkti būtent JUMS tinkamiausią prekę;
  • tinkamai sukomplektuojame prekes;
  • rekomenduojame JUMS geriausią montuotoją;
  • nemokamai padedame užpildyti paraišką APVA.

22C NEMOKAMA KONSULTACIJA +370 644 66222

Patiko straipsnis? Pasidalinkite su kitais: