Kam reikalingi vandens filtrai ir filtrafimo technologijos?

2021/07/23 paskelbė 22C

Kam reikalingi vandens filtrai ir filtrafimo technologijos?

Kai vandenyje būna padidėję sieros vandenilio, geležies, natrio, kalio, mangano druskų kiekiai - tai gali turėti įtakos vandens skoniui, spalvai, išimtiniais atvejais – ir sveikatai. Tačiau neskubėkite valyti vandens iki molekulinio lygio – galbūt vandens gręžinį pasiekia krištolo tyrumo versmė. Pirmiausia vandens sudėtį geriausia patikrinti laboratorijoje.

Svarstant vandens filtrų pasirinkimo klausimą reikėtų remtis nuostata, kad filtrai pagerina vandens kokybę, tačiau tai nėra absoliutus kokybės garantas. Pirmiausia reikėtų atlikti vandens cheminės sudėties laboratorinius tyrimus ir tik tuomet rinktis filtravimo sistemą. Pagal laboratorijos išvadas bus aišku, kokius filtrus reikia montuoti. 

Vandens filtų tipai

Filtrų funkcijos apima pirminį mechaninį vandens išvalymą, vandens filtravimą per aktyvintos anglies filtrus, jonų mainų, magnetinio lauko, atvirkštinio osmoso technologijas, vandens minkštinimą druskomis – kalcio bei magnio šalinimą, vandens gerinimą mineralizacijos būdu. Pagal šias funkcijas skiriami pagrindiniai vandens filtrų tipai: mechaninio valymo, nugeležinimo, aktyvintos anglies, vandens minkštinimo, jonų mainų, magnetinio lauko, atvirkštinio osmoso technologijos, jonizacijos, ultravioletinių spindulių filtrai.

Mechaniniai filtrai

Mechaniniai tinklelių pavidalo filtrai pirminiam vandens paruošimui naudojami vandens išgavimo vietose, pramoninėse vandenvietėse, jeigu gręžinio vanduo nešvarus, tokio filtro gali prireikti ir namuose ar įmonėje.

Nugeležinimo ir aktyvintos anglies filtrai

Gręžinio vandenyje be mechaninių priemaišų gali būti padidėję sieros vandenilio, geležies, druskų kiekiai. Sieros vandenilis turi supuvusio kiaušinio kvapą, todėl toks vanduo nemalonus gerti. Pats prieinamiausias būdas sieros vandeniliui ir jo kvapui pašalinti – nugeležinimo filtrai, kurie šalina mechanines priemaišas, geležį, manganą bei sieros vandenilį. Jei sieros vandenilio ir kitų druskų kiekiai nežymūs, o erzina tik blogas vandens kvapas, tiks aktyvintos anglies filtras, kuris gerai sugeria kvapus.

Aktyvintos anglies filtrai „surenka“ organines priemaišas, chlorą, uždaro kvapą. Tačiau jie netinka sunkiųjų metalų ir bakterijų pašalinimui. Filtravimo efektyvumas priklauso nuo laiko, per kurį vanduo prateka per filtrą – kuo didesnis filtro absorbcijos plotas ir kuo lėčiau vanduo per jį praeina, tuo efektyviau išvalomas. Naudojami kasečių arba automatiniai kolonų tipo filtrai, užpildyti aktyvintos anglies granulėmis.  Aktyvintos anglies filtrai pagerina vandens spalvą ir kvapą bei skonines savybes. 

Rinkoje jau yra daugiafunkcinių filtrų, kurių užpilduose yra medžiagų sulaikančių sunkiuosius metalus  ir dezinfekuojančių vandenį.  

Pagal higienos normas didžiausia galima bendrosios geležies vertė geriamajame vandenyje yra 0,2 mg/l  litre. Jeigu geležies ir mangano kiekiai vandenyje yra nedideli (iki 0,1 mg/l), jiems pašalinti užtenka paprastų vandens nugeležinimo filtrų. Tai kasetės su užpildu, automatiniai atskirai pastatomi vandens nugeležinimo filtrai su specialiu užpildu. Nugeležinimo filtrą sudaro talpa, kurioje yra specialus birus užpildas, vandens paskirstymo ir surinkimo vamzdžiai, aeravimo sistema, automatinis vožtuvas. Pirmiausia vanduo prisotinamas oru ir patenka į kamerą, kurioje geležis oksiduojasi ir virsta rūdžių pavidalo trivalente geležimi. Ši geležies forma lengvai sulaikoma filtre. Geležies rūdys pašalinamos automatiškai skalaujant ir nuleidžiant į kanalizaciją. Nugeležinimo filtras atlieka ir mechaninį filtravimą.

Vandens "minkštinimas"

Vandens kalkėtumas arba minkštumas priklauso nuo jame ištirpusių kalcio ir magnio druskų, ir paprastai toks vanduo apibūdinamas kaip minkštas arba kietas. Vandens kietumas matuojamas miliekvivalentais litre. Vanduo laikomas kietu, kai jo kietumas yra 8-10 miliekvivalentų litre. Kalcis ir magnis vandenyje sukelia nemažai problemų buityje, nuo jų lieka apnašos ant santechnikos prietaisų, susidaro nuoviros arbatinukuose, trumpiau tarnauja buitinės technikos prietaisai, vandens šildytuvai, didėja energijos sąnaudos. Tačiau kalcio ir magnio druskos yra būtinos normaliam organizmo funkcionavimui, todėl geriamojo vandens geriau neminkštinti. Jeigu nepatinka praustis ir skalbti kietame vandenyje, vandens minkštinimo filtrą statykime vonios kambaryje.

Minkštinimo filtras su druskų užpildu paprastai montuojamas ant šalto vandens įvado į pastatą prieš karšto vandens ruošimo sistemą. Daugiabutyje racionaliausia vandenį minkštinti visam namui. Vandens, skirto laistyti pievelę ar daržą, minkštinti nebūtina. Minkštas vanduo pirmiausia skirtas šildymui, skalbyklei, plautuvei, tačiau nerekomenduojamas gėrimui.

Minkštinimo filtrai irgi būna kasečių ir atskirai pastatomos talpos tipo.

Minkštinimui vandens filtruose naudojamos ir kitos technologijos - jonų mainų, elektromagnetinio lauko  bei atvirkštinio arba  atbulinio osmoso. 

Jonų mainų technolgijos esmė – cheminės vandens sudėties keitimas, kuomet kalcio ir magnio jonus pakeičia natrio jonai. Reagentu tarnauja sintetinės katijoninės dervos, įkrautos natrio jonais. Minkštinamas vanduo praeina pro šios dervos dalales, kalcio ir magnio jonai stipriai pritraukiami prie dervos, o išstumiami natrio jonai pakeičia vandens sudėtyje buvusius kalcio ir magnio jonus. Ilgainiui natris, esantis dervoje, išsinaudoja, todėl dervos daleles būtina  atnaujinti, t. y. papildyti natrio jonais ir išvalyti nuo susikaupusių kalcio ir magnio jonų. Tai daroma perleidžiant per dervą koncentruotą natrio chlorido tirpalą. Reikalingas druskos tirpalas automatiškai gaminasi atskirame inde, kuriame lėtai tirpsta koncentruotos regeneracinės natrio chlorido tabletės arba granulės. 

Eksploatuojant automatinį vandens minkštinimo prietaisą svarbiausias darbas – papildyti natrio chlorido druskos talpą. Filtrai prasiplauna automatiškai, o dervos eksploatavimo laikas – 5–8 metai, priklausomai nuo vandens kokybės ir nuo filtravimo ciklų skaičiaus.

Jonų mainų principu veikiantys vandens minkštinimo prietaisai gali būti įvairaus galingumo – montuojami įmonėse, daugiabučiuose ar atskirame bute.

Magnetinio lauko principu veikiantys minkštinimo prietaisai jungiami prie daugiabučių, individualių namų vandens įvadų. Nors kai kurie žmonės baiminasi vandens, paveikto elektromagnetinio lauko bangų, tačiau nėra įrodyta, kad jos būtų kenksmingos. Magnetinio lauko veikimo principas pagrįstas magnetinio lauko sudarymu, kuris iš vandens nepašalina gyvybiškai svarbaus kalcio, o jį neutralizuoja. Kalcis lieka, bet nesudaro nuovirų, kalkių nuosėdų katiluose, šildytuvuose, šilumokaičiuose. Šiuos prietaisus nesudėtinga sumontuoti, nereikia ardyti ar pjauti vamzdynų. 

Atvirkštinis osmosas

Atvirkštinio osmoso principu veikiantis filtras išvalo vandenį idealiai – iki 98 proc., jis prilygsta ar net švaresnis nei distiliuotas vanduo ir dažnai naudojamas pramonėje. Kai kurie filtrų gamintojai tokį vandenį mineralizuoja.
Vienos įmonės atvirkštinio osmoso filtrus komplektuoja iš 4, kitos – iš 5 ar net 6 filtravimo pakopų. Kaip veikia šis filtravimo būdas? Veikiant osmosiniam slėgiui mūsų kūno ląstelės gauna maistą: kraujas mažiausiais kapiliarais pasiekia kiekvieną ląstelę ir maisto madžiagos skverbiasi į ląstelę per sienelės membraną. Dėl šio proceso ląstelės geba palaikyti gyvybę.

Atvirkštinis osmosas – priešingas reiškinys: vanduo, kuriame yra cheminių ir biologinių priemaišų, spaudžiamas prie filtro membranos, per kurią prasiskverbia tik švarus vanduo, o teršalai per membranos poras nepraeina. Pavyzdžiui, jeigu stiklinį indą su vandeniu perskirsite pusiau laidžia membrana ir abiejose pusėse bus vienodas vandens lygis, tai nieko nevyks. Bet jeigu į vieną indo pusę įpilsite, pavyzdžiui, druskos, po kiek laiko pastebėsite, kad vandens lygis pasūdytame vandenyje ėmė kilti, o nepasūdytame – leistis. Tai vyksta dėl tirpalo osmosinio slėgio: abu tirpalai ir toliau bandys pasiekti vienodą druskos lygį nepasūdytam vandeniui veržiantis pro membraną. Tai tęsis tol, kol pasūdyto vandens slėgis taps didesnis už osmosinį, sukurtą dėl tirpalų skirtumo. Tyrinėtojai atrado, kad jeigu naudosime membraną ir vandenį slėgsime jėga, pakankama nugalėti osmosiniam slėgiui, švarų vandenį turėsime toje membranos pusėje, kurioje slėgis mažesnis.

Skirtingų medžiagų šalinimo iš vandens efektas gali skirtis – priklauso nuo vandens slėgio, membranos medžiagos. Kadangi membrana yra pagrindinis filtro elementas, jos kokybė ir savybės yra labai svarbios. Membrana turi efektyviai sulaikyti ištirpusius teršalus, būti chemškai ir bakteriologiškai atspari, atlaikyti didelius pH ir temperatūros svyravimus.

Švarus vanduo iš atvirkštinio osmoso sistemos patenka į kaupimo rezervuarą, o nešvarumai automatiškai nuskalaujami nuo membranos paviršiaus į kanalizaciją.

Atvirkštinio osmoso principu veikianti vandens filtravimo sistema išvalo jį geriausiai, tačiau sistemos našumas nėra didelis, ji brangi, naudoja elektros energiją, būtina kas kelis mėnesius keisti skirtingus filtrus, kas keletą metų – membraną.

Sukomplektuotą standartinę gyvenamojo namo vandens filtravimo gerinimo sistemą sudaro mechaninis, nugeležinimo, minkštinimo filtrai ir vandens kokybės pagerinimas. 
 

 

22C padės Jums:

  • nemokamai konsultuojame;
  • padedame išsirinkti būtent JUMS tinkamiausią prekę;
  • tinkamai sukomplektuojame prekes;
  • rekomenduojame JUMS geriausią montuotoją;
  • nemokamai padedame užpildyti paraišką APVA.

22C NEMOKAMA KONSULTACIJA +370 644 66222

Patiko straipsnis? Pasidalinkite su kitais: