Energinė klasė – ar verta į ją kreipti dėmesį

2022/07/03 paskelbė 22C

Energinė klasė – ar verta į ją kreipti dėmesį

Visiems ES šalių gamintojų buitiniams, apšvietimo, santechnikos, šildymo, vėdinimo ir vėsinimo prietaisams, kurie naudoja energiją, privalomas energinės klasės žymėjimas. Prekių, pagamintų ne ES šalyse tiekėjai (gamintojai, importuotojai, atstovai), prieš pateikdami gaminius į ES rinką, turi pateikti informaciją apie gaminius „Europos gaminių, ženklinamų energijos vartojimo efektyvumo etikete“ registrui (EPREL) ir gauti atitinkamą žymą. Todėl iš esmės visi prietaisai, kurie parduodami ES šalyse – nesvarbu, pagaminti jie ES ar ne ES gamintojų, privalo turėti energinės klasės žymą. ES šalyse internetu parduodami gaminiai taip pat turi turėti energijos efektyvumo klasės žymėjimą.

Energinė klasė parodo, kokią vietą pagal suvartojamos energijos kiekį prietaisas užima skalėje nuo A iki G.

A klasė – mažiausiai energijos naudojantis prietaisas, G - daugiausiai. A klasės dar buvo skirstomos į A+, A++, A+++, bet nuo 2021 metų kovo mėn. daliai gaminių A+, A++ ir A+++ klasės panaikintos, liko tik A,B,C, D, E, F, G.  Taip padaryta todėl, kad atsiranda vis mažiau energijos naudojančių gaminių, o skirtumas tarp A++ ir A+++ vartotojui nėra toks akivaizdus, todėl ES energijos vartojimo efektyvumo kategorijos palaipsniui koreguojamos, pakeista energinių klasių apskaičiavimo formulė ir vėl bus įvesta paprastesnė skalė nuo A iki G.  Pavyzdžiui, A+++ energijos vartojimo efektyvumo klasę turintis gaminys, pakeitus skaičiavimą, gali tapti B ar žemesnės klasės gaminiu, nors jo energijos suvartojimas nepasikeistų. A klasėje iš pradžių gaminių gali ir nebūti, bet tokiu būdu gamintojai skatinami kurti kuo mažiau energijos naudojančius gaminius. Vartotojams tai leis dar aiškiau atskirti efektyviausiai energiją vartojančius prietaisus. Nuo 2021 m. buvo pakeistos šių  gaminių energinės klasės:

  • Šaldytuvai ir šaldikliai;
  • Indaplovės;
  • Skalbimo mašinos ir skalbyklės-džiovyklės;
  • Elektroniniai ekranai, įskaitant televizorius;
  • Lempos, apšvietimo įranga;

Šilumos siurblių, vėdinimo įrangos energinio efektyvumo klasės dar žymimos A+, A++, A+++ klasėmis, tačiau palaipsniui ir šiai įrangai liks A,B,C... klasės. 2022 metais turėtų būti pakeista visų energijos vartojimo efektyvumo etiketėmis privalomų žymėti gaminių klasifikacija.

 

Kairėje – sena energinio efektyvumo klasės etiketė, dešinėje – nauja. Be informacijos apie gaminio energijos suvartojimą, etiketėje taip pat gali būti pateikiami konkretūs duomenys apie kitas svarbias savybes, pavyzdžiui, metinės energijos sąnaudos, gaminio skleidžiamo triukšmo lygis ar vandens suvartojimas.

Ką reiškia prietaiso energinė klasė ir kodėl verta į ją atkreipti dėmesį? Energinė prietaiso klasė rodo, kiek elektros ar kitos energijos naudoja veikiantis prietaisas. Tai padeda vartotojams mažinti namų ūkio energijos sąskaitas ir prisidėti prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo mažinimo visoje ES. Pavyzdžiui, A+ klasės šaldytuvas vidutiniškai sunaudoja apie 240 kWh elektros energijos per metus, tuo tarpu A+++ klasės šaldytuvas - apie 60 proc. mažiau, t.y. apie 150 kWh. Per 10 metų susidaro 900 kWh iššvaistytos elektros energijos.

Taip pat palaipsniui į rinką nebebus galima tiekti kai kurių žemos energinės klasės prietaisų, pavyzdžiui, žemiausia šaldytuvų ir šaldiklių klasė galės būti D, skalbyklių – taip pat D arba B klasė, indaplovių – B klasė. Energijos efektyvumo skalės keitimas vykdomas kartu su griežtinamais efektyvumo reikalavimais.  Dėl šių priežasčių jau dabar galimas iki 70 proc. didesnis apšvietimo įrangos energinis efektyvumas.

Šilumos siurblių elektros energijos sąnaudas šildymui rodo skaičiais išreikšti COP ir SCOP naudingumo koeficientai, kurie nustatomi esant tam tikroms sąlygoms, jie yra išvestiniai dydžiai.  Šilumos siurblio energinio efektyvumo klasė (A+, A++ arba A+++) nustatoma vertinant šilumos gamybą, kompresoriaus, siurblio, šilumokaičių efektyvumą.

Naujajame ES šildymo prietaisų energinio efektyvumo ženklinime bus laikomasi principo, kad įsigydamas prietaisą ar sistemą, kurią sudaro kelios elektros energiją naudojančios dalys, galutinis vartotojas turėtų matyti ne atskirų gaminių ar dalių energijos efektyvumo etiketes, bet visumą – t.y.,  energijos vartojimo efektyvumo etiketę, kurioje būtų nurodyta visos sistemos energinė klasė, atsižvelgiant į atskirų dalių sąveiką ir efektyvumą.

 

22C padės Jums:

  • nemokamai konsultuojame;
  • padedame išsirinkti būtent JUMS tinkamiausią prekę;
  • tinkamai sukomplektuojame prekes;
  • rekomenduojame JUMS geriausią montuotoją;
  • nemokamai padedame užpildyti paraišką APVA.

22C NEMOKAMA KONSULTACIJA +370 644 66222

Patiko straipsnis? Pasidalinkite su kitais: