Išsiplėtimo indai - hidroforai

2023/01/07 paskelbė 22C

Išsiplėtimo indai - hidroforai

Geriamojo vandens atvedimui iš šulinio į namo vandentiekio sistemą ar buitinio vandens tiekimui iš vandens telkinio naudojami slėginiai siurbliai su išsiplėtimo indu, kurie liaudyje vadinami tiesiog hidroforais, nors iš tiesų tai yra sistema su sausai statomu siurbliu ir slėginiu išsiplėtimo indu. Siurblys kelia vandenį iš šulinio ar vandens telkinio ir per slėginį išsiplėtimo indą tiekia į vandentiekį.

Paprasti hidroforai gali kelti vandenį iš 9-10 metrų gylio, inžektoriniai – iš 25-30 metrų gylio. Inžektorinės sistemos skirtumas nuo paprastos tas, kad į šulinį įleidžiami du vandens vamzdžiai, kurių vienas sukuria papildomą slėgį, keliantį vandenį aukštyn. Jeigu vandens lygis šulinyje vasarą stipriai nukrenta, nepaisant to, kad kitais metų laikais jis būna apie 9-10 metrų, atsargumo dėlei verta rinktis hidroforą su inžektoriniu siurbliu.

Hidroforo sistemą  sudaro:

  • siurblys
  • išsiplėtimo bakelis
  • slėgio relė
  • įsiurbimo vamzdis
  • atbulinis vožtuvas su filtru
  • vandentiekio vamzdis

Visa įranga vadinama automatine vandens tiekimo sistema

Svarbiausias sistemos elementas – siurblys, kuris dažniausiai montuojamas ant išsiplėtimo indo. Siurblių yra įvairių, paprasčiausias variantas esant nedideliam pakėlimo aukščiui – savisiurbis sausai statomas išcentrinis siurblys. Jis tinka, kai vandens pakėlimo aukštis nėra itin didelis (8-9 metrai), o vandens šaltinis nėra labai nutolęs. Jeigu pakėlimo aukštis ir/ar atstumas nuo vandens šaltinio didesni, naudojami inžektoriniai arba panardinami siurbliai. Jei automatinė vandens tiekimo sistema nenaudojama visus metus, o tik šiltuoju metų laiku, praktiškesnis yra panardinamas siurblys, nes  prieš žiemą iš sauso tipo siurblio sistemos reikia išleisti vandenį, o paskui nuorinus vėl pripildyti.

Siurblio parinkimas priklauso nuo aukščių skirtumo tarp siurblio ir vandens paviršiaus šulinyje bei atstumo nuo šulinio iki hidroforo. Apibendrintai galima sakyti, kad nuo vandens gylio ir atstumo iki vartojimo vietos, taip pat vartotojų poreikių. Iš esmės nuo šių rodiklių priklauso ir siurblio su hidroforu kaina. Aukščių skirtumas vadinamas įsiurbimo arba kėlimo aukščiu ir dokumentuose žymimas H raide. Kėlimo aukštis lygus vandens paviršiaus gyliui + horizontalus atstumas (L) iki siurblio, padalintas  iš 10.

H (įsiurbimo aukštis) = H (gylis) + L/10

Sistemai su sausu siurbliu ir išsiplėtimo indu reikia parinkti vietą kiek įmanoma arčiau vandens šaltinio, sausą, apsaugotą nuo kritulių, kur yra elektros lizdas, taip pat reikia turėti omenyje, kad, jei sistema bus katilinėje ar garaže, gali būti girdimas veikiančio siurblio triukšmas, nes sausai stovintys siurbliai yra gana triukšmingi. Kai kas hidroforą patalpina rūsyje, bet reikia turėti omenyje, kad vandens įsiurbimo vieta negali būti aukščiau už siurblį. Siurblio darbui reikalinga elektros energija, priklausomai nuo siurblio variklio tipo jis jungiamas prie vienfazio arba trifazio tinklo.

Laikoma, kad standartinei automatinei vandens tiekimo sistemai reikalingas 2 barų vandens slėgis, toks turi būti aukščiausiai esančiame vandens tiekimo taške.

Kaip žinia, kiekvieno siurblio įsijungimų/išsijungimų skaičius nėra begalinis. Slėginis išsiplėtimo indas – hidroforas prailgina siurblio darbo laiką, nes, turėdamas vandens talpą ir esant nedideliam vandens poreikiui kiekvienąkart nejungia siurblio. Taip pat palaiko sistemoje tolygų vandens slėgį kai vanduo naudojamas keliuose taškuose, saugo nuo staigių slėgio svyravimų, nedideliu vandens kiekiu esančiu hidroforo vandens bakelyje galima naudotis net ir dingus elektrai.

Hidroforų korpusai gaminami iš metalo, plastiko, stiklo pluošto. Kadangi tai vandens indas, svarbiausia, kad jo vidus būtų atsparus korozijai, todėl kokybiškų metalinių hidroforų vidinis paviršius dengiamas plastiku ar kita korozijai atsparia danga. Hidroforo vandens talpos tūris priklauso nuo vandens poreikio, siurblio našumo ir kiekvienu atveju parenkamas individualiai, rinkoje jų yra nuo 20 iki 100 litrų talpos.

Hidroforo talpoje yra diafragma ar tarpinė, skirianti vandenį ir orą, pagal jos medžiagą skiriami membraniniai ir maišiniai hidroforai. Membraniniai hidroforai ilgaamžiškesni. Abiejų tipų hidroforų veikimo principas toks pat – kai naudojamas siurblio pakeltas vanduo, t.y., atsukamas čiaupas, už tarpinės esantis suspaustas oras stumia vandenį į sistemą, kol pasiekia slėgio relėje nustatytą siurblio įsijungimo slėgį.  Tuomet  siurblys įsijungia ir užpildo vandens talpą. Trumpai sakant, kai hidroforo talpoje susidaro minimalus slėgis, slėgio relė įjungia siurblį, kai maksimalus – siurblys išjungiamas. Dėl tinkamo oro slėgio palaikymo, rekomenduojama įjungimo ir išjungimo slėgius patikrinti bent kartą per pusmetį, jei slėgio relė yra mechaninė. Mechaninė slėgio relė impulsus siurbliui perduoda spyruoklių pagalba, rinkoje yra ir elektroninių slėgio relių, veikiančių pagal slėgio daviklių komandas.

 

22C padės Jums:

  • nemokamai konsultuojame;
  • padedame išsirinkti būtent JUMS tinkamiausią prekę;
  • tinkamai sukomplektuojame prekes;
  • rekomenduojame JUMS geriausią montuotoją;
  • nemokamai padedame užpildyti paraišką APVA.

22C NEMOKAMA KONSULTACIJA +370 644 66222

Patiko straipsnis? Pasidalinkite su kitais: