Kaip šildyti namus? Kokią šildymo sistemą rinktis, į ką orientuotis? Tai klausimai, kylantys statantiems naują namą ar keičiantiems šildymo sistemą sename.
Pažįstu šeimą, kuri 80 kv. m ploto namą pasistatė prieš 7-8 metus ir įsirengė malkinę krosnelę bei nusipirko šilumos siurblį- kondicionierių oras–oras, kuris vasarą gali orą vėsinti. Tiesa, kadangi turi mažų vaikų, dėl viso pikto įsigijo elektrinį radiatorių, bet minėjo, jog jo beveik nenaudoja. Namas šiltas, sandarus, o šaltuoju metų laiku, užsikūrus krosnelę - ir romantika, ir šiluma. Kai kūrenimui nėra laiko, įjungia šilumos siurblį.
Praktiškai oras-oras šilumos siurblio efektyvumas didžiausias iki -15C laipsnių šalčio. Meteo.lt duomenimis, pastaraisiais metais pas mus vidutinė metinė žiemos mėnesių temperatūra yra nuo -5C iki +1,5C laipsnių, tad jungti šilumos siurblio esant ekstremaliam šalčiui beveik netenka.
Kai šeimai nėra laiko kūrenti krosnelę, namus šildo šilumos siurblys. Tiesa, oras-oras šilumos siurblys turi porą trūkumų – juntamos oro srovės, o naudojant ilgesnį laiką didėja elektros energijos sąnaudos. Bet naujesnės kartos oras-oras šilumos siurbliai turi oro srauto krypties reguliavimą, oro filtravimą, automatinį valdymą. Tad nedidelio ploto name krosnelė ir oras-oras šilumos siurblys yra biudžetinis ir komfortiškas šildymo variantas. Tačiau svarbiausia, kad žmonės gali rinktis, kaip šildytis.
Jeigu namas naujas, šiltas ir sandarus, kaip priedas prie krosnelės gali būti šildymas infraradonųjų spindulių plokštėmis. Bet iš esmės tai yra šildymas elektra, o elektrai pabrangus sąskaitos irgi išaugs.
Pirmas šildymo sistemos pasirinkimo kriterijus - turėtų būti ne šildymo įrangos kaina, o jūsų laikas – ar galite skirti skirti laiko kūrenimui, ar jūsų laikas brangesnis nei šildymo ar elektros kaštai.
Jeigu jums brangus laikas, rinkitės iš granulinio katilo arba kurio nors šilumos siurblio tipo. Pasirinkus granulinį katilą, reikės atskiros katilinės, granulių talpos, šiek tiek laiko teks skirti apsirūpinimui granulėmis, pelenų valymui, bet tai optimalus komforto ir šildymo kainos santykis, puikiai tinkantis senos statybos namams.
Naujos statybos namuose dabar labai populiarūs aeroterminiai (oras-oras) šilumos siurbliai arba oras-vanduo šilumos siurbliai. Pastarieji tinka tiek grindinei, tiek radiatorinei šildymo sistemai, naujos ir senos statybos namams. Sunaudodami 1kW/h elektros energijos šilumos siurbliai pagamina apie 3,5-4 kW šilumos energijos, tai reiškia, kad šildytis šilumos siurbliu yra apie 4 kartus pigiau nei elektra.
Reiktų turėti omenyje, kad:
- oras-vanduo šilumos siurblio agregatas lauke skleidžia triukšmą, nors nedidelį, bet nerekomenduojama jo statyti po miegamojo ar kaimyno langais.
- lauko agregatas šaltesnėmis dienomis apledėja. Yra atitirpinimo funkcija, bet turi būti įrengtas drenažas ar vandens nuvedimas kondensatui nubėgti.
Antras kriterijus – namo sandarumas ir šilumos poreikis.
Kad būtų paprasčiau įsivaizduoti, kaip skiriasi naujo ir senesnio namo šildymo poreikis, pateikiame porą skaičių: B energinės klasės namui apšildyti vidutiniškai reikia apie 130 W/kv.m, o A++ klasės namui - 35 W/kv.m. B energinės klasės namas palyginti šiltas ir sandarus, patys seniausi namai priskiriami D klasei ir jų šilumos poreikis siekia tūkstančius vatų. Tiesa, yra įvairios galios šilumos siurblių, bet tuomet ir įranga bus brangesnė, ir elektros sąnaudos didesnės. Tokiu atveju reiktų skaičiuoti, ar ne pigiau būtų namą apšiltinti ir įsirengti žematemperatūrį grindinį šildymą su šilumos siurbliu.
Bet kuriuo atveju geriausia ne aklai rinktis šildymo sistemą ir įrangą, o pasidaryti šildymo sistemos projektą, tuomet ir pasimato visi vieno ar kito šildymo būdo pliusai ir minusai. 22C specialistai turi daug praktikos ir profesionaliai pataria, kuris šildymo būdas tinkamesnis jūsų name.
Savarankiškai rinkdamiesi kieto kuro katilo ar šilumos siurblio galią daugelis klaidingai įsivaizduoja, kad didesnė prietaiso galia – daugiau šilumos. Tačiau reiktų įsidėmėti, kad bet kuris šildymo prietaisas efektyviausiai veikia dirbdamas visa savo galia. Bet tokios per visą šildymo sezoną paprastai reikia vos kelias ar keliolika dienų. Vadinasi, kitu laiku prietaisas dirbs ne itin efektyviai, t.y., degins kurą ar naudos elektrą negamindamas maksimalaus šilumos kiekio.
22C padės Jums:
- nemokamai konsultuojame;
- padedame išsirinkti būtent JUMS tinkamiausią prekę;
- tinkamai sukomplektuojame prekes;
- rekomenduojame JUMS geriausią montuotoją;
- nemokamai padedame užpildyti paraišką APVA.