Tiek naujos statybos namuose, tiek senesniuose, kuriuose keičiama šildymo sistema, verta įsirengti šildymą šilumos siurbliu, nes ši sistema dabar turi daugiau pranašumų nei trūkumų.
Visų pirma, tai autonominė sistema, nepriklausoma nuo dujų ar kito kuro kainų. Antra, tai automatinis ir švarus šildymas, komfortiškas, kai nereikia iš ryto kurti katilo ir laukti, kol jis prišildys namus. Trečia, šilumos siurblys tinka ir radiatorinei sistemai, ir grindiniam šildymui. Tiesa, esant grindinio šildymo sistemai bet kuris šilumos siurblys dirba efektyviau, t.y., pagamina daugiau šilumos energijos, nes šiai sistemai reikia žemesnės temperatūros šilumnešio. Investicija į šilumos siurblį nėra mažiausia, bet du privalumai šildymą šilumos siurbliu daro patrauklų: tai komfortas ir valstybės parama. Svarbiausia yra apsispręsti, pasiruošti katilo keitimui, pateikti paraišką. Net jeigu nepatenkate į šiemetinį kvietimą, jų tikrai dar bus, nes valstybės politika yra padėti įsigyjantiems atsinaujinančios energijos šaltinį.
Tad lieka apsispręsti, kokį siurblį rinktis – oras vanduo, ar geoterminį?
Oras oras šilumos siurblį atmetame, nes jis labiau tinka aukštos energinės klasės sandariuose namuose kaip papildomas šilumos šaltinis, be to, ne visiems priimtinos šio siurblio pučiamos oro srovės.
Oras vanduo šilumos siurblys
Šiuolaikinių oras vanduo šilumos siurblių efektyvumas gana didelis – sunaudodami 1 kWh elektros energijos jie pagamina iki 4 kW šilumos energijos. Vidutinio lygio šilumos siurblio oras vanduo kaina apie 4-6 tūkst. Eur. Turint omenyje, kad senesniuose kaip 5 metai namuose šildymo prietaiso keitimas ekologiškesniu iš dalies kompensuojamas, tai nėra labai didelė suma norint turėti švarų, automatinį ir ekologišką šildymą. Pasinaudojus parama katilo keitimui, kompensacija įsigyjantiems ne mažesnio kaip 3,5 efektyvumo koeficiento šilumos siurblį, yra iki 50 proc. siurblio kainos. Skaičiuojama pagal balų sumą, kuri savo ruožtu priklauso nuo šilumos siurblio galios ir siurblio pagaminamos 1 kW šilumos energijos kainos.
Kitas aspektas oras vanduo šilumos siurblio naudai – tai paprastas įrengimas. Išorinis blokas statomas lauke ant stovo arba lygioje vietoje ant skaldos, žvyro sluoksnio, vidinis blokas - viduje, padaromas vakuumavimas, freono dalis, vidinis blokas jungiamas prie šildymo sistemos, sujungiami išorinis ir vidinis blokai, vidinė dalis pajungiama į elektros tinklą. Nereikalingas remontas, žemės kasimas. Vienintelis reikalavimas - kad nuo išorinio bloko būtų kur nubėgti kondensatui. Ir dar reiktų atkreipti dėmesį, kad išorinio bloko veikimo garsas netrukdytų kaimynų ar jūsų pačių miegui, yra siurblių veikiančių tyliau nei įprasta. Rekomenduojamas atstumas nuo kaimyninio sklypo ribos – 3 metrai, bet galimas ir mažesnis, jei kaimynas neprieštarauja. Mažiausias atstumas nuo jūsų pastato sienos - 15 cm, bet, jei yra galimybė, geriau statyti toliau, kad kuo mažiau būtų girdimas siurblio garsas.
Oras vanduo šilumos siurblių galia – nuo 3 iki 16 kW. Reiktų rinktis tokią siurblio galią, kokia reikalinga reikiamai patalpų temperatūrai pasiekti esant vidutinei šaltojo sezono temperatūrai. Kad šilumos siurblys veiktų efektyviai, jis didžiąją laiko dalį turėtų veikti arti savo nominalios galios.
Daugelis baiminasi, kad oras vanduo šilumos siurblys neveiks esant labai šaltam orui. Skirtingi gamintojai nurodo skirtingą minimalią lauko temperatūrą, kuriai esant šilumos siurblys dar gamina šilumos energiją – dažniausiai tai -20 laipsnių C šalčio. Maksimali į šildymo sistemą paduodamo vandens temperatūra irgi įvairi: nuo +35 - +60 laipsnių C, bet, esant žemai lauko temperatūrai šilumos siurblys paprastai maksimalios vandens temperatūros nepasiekia ir papildomą energiją ima iš elektros tinklo. Bet, šiaip ar taip jis veikia, tik šildymui naudoja elektros energiją. Todėl geriausia šildymo sistema šiuolaikiniam šiltam namui yra saulės elektrinės ir šilumos siurblio sistema. Ne veltui, 2022 metais Lietuvoje kilo saulės jėgainių statybos bumas, beje, jų įsirengimą valstybė irgi remia. Bet, savaime suprantama, tokia investicija jau siektų apie 15 tūkstančių Eur.
Šilumos siurblyje oras vanduo gali būti integruotas vandens šildytuvas, galimas pajungimas prie atskiro vandens šildytuvo, taip pat oras vanduo šilumos siurblys vasarą patalpas gali vėsinti.
Pasirinkus šilumos siurblį reiktų pasitikrinti, kokios galios jūsų namo elektros įvadas, nes kritiškai šaltais periodais šilumos siurbliui bus reikalinga galia, kurios gali neatlaikyti elektros tinkas –elektros įvadas turėtų būti bent 8-10 kW galios. Taip pat reiktų užsitikrinti, kad per šalčius nenutrūktų elektros energijos tiekimas.
Gruntas vanduo (geoterminis) šilumos siurblys
Gruntas vanduo šilumos siurbliai arba geoterminiai šilumą generuoja iš pastovią temperatūrą turinčio grunto sluoksnio. Šio tipo šilumos siurbliui įrengti reikalingi žemės kasimo darbai horizontaliam kolektoriui arba vertikalus giluminis gręžinys. Tad investicija didesnė, bet didesnė ir grąža, ir šildymo sistemos patikimumas.
Pirmas klausimas, kuris kyla naujakuriams ir senbuviams, kokio ploto žemės reikia horizontaliam geoterminio šildymo kolektoriui išvedžioti? Horizontalus vamzdynas klojamas 30 cm žemiau įšalo ribos, Lietuvoje tai būtų 1,7-2 metrų gylis, o plotas priklauso nuo šilumos siurblio galios ir grunto pobūdžio. Individualaus ne per didelio namo šilumos siurbliui tai būtų 400-500 kv.metrų sklypo, tame plote negalima statyti ir kasinėti. Be to, kaip rodo užsienio praktika, horizontalus kolektorius ilgainiui atšaldo gruntą.
Pasirinkus gruntas vanduo šilumos siurblį patikimesnis yra giluminis gręžinys. Tiesa, jo kaina didesnė nei horizontalaus kolektoriaus, bet priklauso nuo gręžinio gylio, nuo vandeningų sluoksnių grunte. Paprastai gręžėjai padaro geologinį tyrimą, nustato gręžinio gylį ir tik tada pasako kainą.
„VilniusTech“ universiteto mokslininkai surinko trejų metų duomenis apie realiai veikiantį ir komercines patalpas šildantį geoterminį šilumos siurblį, kurio COP 4,5. Jis įrengtas Utenoje, 271 kv. m ploto patalpose, kurių aukštis 3,5 m su grindinio šildymo sistema. Šilumos siurblys energiją išgauna iš grunto, kuriame yra du vertikalūs „U“ formos gręžiniai, kurių gylis – 100 metrų. Pagal techninę charakteristiką į šildymo sistemą siurblys turi tiekti 35 laipsnių C vandenį. Realiai veikiančio šilumos siurblio sunaudojamos elektros energijos ir faktiškai pagaminamos šilumos kiekius fiksuoja atskiri elektros ir šilumos skaitikliai. Pasirodė, kad faktinė tiekiamo šilumnešio temperatūra buvo 32 laipsniai C, vadinasi, artima deklaruotai. Taip pat paaiškėjo, kad per vieną šildymo sezono mėnesį vidutiniškai 73 proc. patalpoms reikalingos šilumos energijos buvo gauta iš grunto, o 27 proc. – iš elektros. Pagal tai apskaičiuotas sezoninis šilumos siurblio naudingumo koeficientas, kuris realiai pasirodė besantis 3,8.
Tad renkantis gruntas vanduo šilumos siurblį reikia turėti omenyje, kad faktinis naudingumas gali būti šiek tiek žemesnis, bet tai priklauso nuo daugelio aplinkybių: lauko oro temperatūros, pastato šilumos nuostolių, užprogramuotos patalpų temparatūros, sistemos suderinamumo. Ne šiaipsau šildymo sistemos su šilumos siurbliu projektą rengia ŠVOK specialistas.
22C padės Jums:
- nemokamai konsultuojame;
- padedame išsirinkti būtent JUMS tinkamiausią prekę;
- tinkamai sukomplektuojame prekes;
- rekomenduojame JUMS geriausią montuotoją;
- nemokamai padedame užpildyti paraišką APVA.