Pirties krosnelės tradicinei ir "kitokiai" pirčiai

2021/07/22 paskelbė 22C

Pirties krosnelės tradicinei ir "kitokiai" pirčiai

Pagal ką rinktis pirties krosnelę?

Pirties krosnelė parenkama pagal pirties tipą. Lietuvoje plačiai paplitęs pirčių skirstymas į „rusiškas“, „turkiškas“  ir saunas. Pirmieji du tipai, tai pirtys, kuriuose sudaroma daugiau drėgmės. O saunos – sausų pirčių tipas. Toks suvokimas nėra visai teisingas. Saunose besikaitinantys suomiai gausiai pila vandenį ant akmenų ir tuomet pirtyje tikrai nėra sausa. Iš tiesų, pirtis būtų galima skirstyti į drėgnas ir sausas, bet sausų pas mus beveik nėra. 

Pirčių krosnelės, priklausomai nuo galingumo, dydžio, naudojamos energijos rūšies bei atliekamų funkcijų, skirstomos į keletą kategorijų. Pagrindinis skirstymas yra energijos rūšis (elektrinės ir malkinės) ir pakuros vieta  - vidinė arba išorinė, esanti kitoje patalpoje.

Krosnelės galia parenkama atsižvelgiant į pėrimosi patalpos tūrį. Elektrinių krosnelių galingumas svyruoja nuo 2,5 iki 15 kW (sveikatingumo ar sporto klubuose įrengiamos dar galingesnės krosnelės).  Mažiausias elektrines krosneles galima kabinti ant sienos. Šių galingumas siekia iki 9 kW, jos tinka nedidelėms individualioms pirtelėms. Didesnės masyvesnės krosnelės statomos ant grindų. Įsigyjant jas, atskirai teks pirkti ir ant sienos kabinamą valdymo pultą. Kabamųjų krosnelių konstrukcija paprastesnė, valdymo blokelis būna įmontuotas krosnelės korpuse. 

Krosnelė su garo generatoriumi

Sudėtingesnis įrenginys – krosnelė su garo generatoriumi. Pageidaujantiems tokią įsigyti, teks pirkti ir nepigų sudėtingą valdymo pultą, nes be pastarojo krosnelė neatliks savo funkcijų. Krosnelės su garo generatoriumi jungiamos prie vandentiekio sistemos, o krosnelėse esanti vandens talpa papildoma automatiškai. Šios krosnelės pirtyje palaiko nustatytą drėgmės lygį.

Šilumą akumuliuojanti krosnelė

Pirties gurmanams, tai yra tiems, kurie ketina kaitintis dažniau nei kartą per savaitę, verta įsigyti šilumą akumuliuojančią krosnelę. Į šios rūšies krosneles paprastai telpa daugiau nei po 100 kg akmenų. Šilumą akumuliuojančios krosnelės savo konstrukcija šiek tiek primena termosą. Pasinaudojus pirtimi, krosnelės dangtis uždaromas, o viduje esantys akmenys ilgai lieka šilti. Krosnelę galima palikti įjungtą „budėjimo“ režimu. „Budėdama“  ji naudos iki 1 kW elektros energijos, tačiau šeimininkai atėję visada ras karštus akmenis, užpils vandens ir turės šilto garo. Net jeigu pirtis atvėsusi, grįžusiems iš darbo žmonėms neteks laukti valandą, kol patalpa sušils. Užpylus ant karštų akmenų vandens, iškart gaunamas maksimalus kiekis garų. Specialistai pataria neišjungti budėjimo režimo, jei pirtimi naudojamasi bent 2 kartus per savaitę: taip ekonomiškiau negu įkaitinti atvėsusius akmenis. Šios krosnelės pasižymi dar viena savybe: termoso principu pagamintos sienelės nekarštos, taigi krosnelių nereikia specialiai aptverti. 

Elektrinės krosnelės

Elektrinėms krosnelėms nereikia kamino ir jas gana paprasta įrengti. Yra elektrinių krosnelių, kurių priekinė sienelė padengta muilo akmeniu. Šis akmuo naudojamas ir garo susidarymui. Krosnelių privalumas tas, kad ant priekinės sienelės pilant vandenį garas pasiskirsto tolygiai visame pirties tūryje. Muilo akmuo ilgai išlaiko šilumą, ne taip greitai atvėsta nuo vandens. Be to, pilant vandenį ant akmenų ir priekinio akmeninio krosnelės paviršiaus, vanduo nepatenka ant kaitinimo elementų, todėl šie tarnauja ilgiau.

Malkomis kūrenamos krosnelės

Natūralumo gerbėjai vis dėlto teikia pirmenybę malkomis kūrenamoms krosnelėms. Renkantis tokią, pirmiausia būtina atsižvelgti į pirties tūrį. Nuo pastarojo priklauso krosnelės galingumas. Pavyzdžiui, didesnei ir drėgnesnei pirčiai reikia rinktis krosnelę su didesne talpa akmenims. 

Malkomis kūrenamų krosnelių garas laikomas sveikesniu nei elektrinių. Taip yra dėl to, kad malkinėje krosnelėje nėra tokių karštų kaitinimo elementų kaip elektrinėse krosnelėse, kurie ne tik suteikia garui nemalonų „metalo“ prieskonį, bet ir daugiau išdegina deguonies. Malkinių krosnelių eksploatacijos sąnaudos mažesnės, bet laiko sąnaudos (iškūrenti ir prižiūrėti pirtį) – gerokai didesnės negu elektrinių krosnelių. 

Malkomis kūrenamos krosnelės taip pat būna įvairios: atviros ir uždaros (šilumą akumuliuojančios), su vandens šildymo talpa arba be jos.  

Malkomis kūrenamos krosnelės gali būti su vidine arba su išorine, kitoje patalpoje kūrenama pakura. Tai yra, malkas į vidų teks krauti arba pačioje pirtyje, arba iš kitos patalpos. Norintys pajusti kuo daugiau natūralumo pirmenybę teikia krosnelėms su vidinėmis pakuromis. 

Lietuviai labiau mėgsta krosneles, kurias galima kurti iš priepirčio. Motyvas: pirtyje neturi būti pelenų dulkių ir malkų. Įrengiant krosneles su išorine pakura, siena, kurioje sumontuota pakura, turi būti iš nedegių plytų.  

Malkomis kūrenamų krosnelių vienas iš minusų tas, kad joms būtinas kaminas. Atstumas nuo tokios krosnies iki medinių konstrukcijų – sienų bei gultų – turi būti ne mažesnis kaip 50 cm.  Nuo elektrinių krosnelių šis atstumas gali būti 5–15 cm. 

Malkomis kūrenamos krosnelės skiriasi talpinamu akmenų kiekiu. Mėgstantiems drėgnas pirtis patartina įsigyti krosnelę, kurioje telpa apie 100 kg akmenų. Įprastose krosnelėse akmenų kiekis bus perpus mažesnis. 

Gyvenantys vietovėse, kur nėra centralizuotai tiekiamo šilto vandens, gali įsigyti krosnelę su vandeniui šildyti skirtu bakeliu. Krosnelėse gali būti įmontuotas 70–100 litrų vandens talpa. Šiuo atveju ugnis šildys vandenį tiesiogiai per rezervuaro sienelę arba įmontuotą atskirą šilumokaitį. 

Galimas vandens šildymo būdas kai į krosnelės degimo kamerą įmontuojamas šilumokaitis (gyvatukas), kurį galima sujungti su esamu vandens rezervuaru. Taip pat gaminamos krosnelės su vandens rezervuaru, iš kurio šiltas vanduo, veikiant slėgiui, tiekiamas į dušus ir praustuvus. 

Dar viena detalė apie pirčių krosneles – akmenų talpos neturi dengti daug metalo, geriausia, jei jie sudėti į metalinį tinklą. Argumentas – garas turi kilti nuo akmenų, o ne nuo metalo.

Turkiška pirtis

Turkiškų drėgnų pirčių patalpą šildo ne tik krosnelė, bet ir prie vandentiekio prijungtas garo generatorius, sugebantis patalpoje sukurti ypatingą mikroklimatą. Oro drėgmė turkiškose pirtyse siekia 100 proc., o šiluma 45–55 laipsnius C. Medinėje rąstinėje pirtyje palaikyti tokią drėgmę sudėtinga, turkiškų pirčių vidus paprastai klijuojamas keraminėmis plytelėmis arba dengiamas akriline apdaila. 

IR spindulių krosnelės

Rinkoje dar yra infraraudonųjų pirčių kabinų, kuriose lempomis kaitinamas ne aplinkos oras, bet žmogaus kūnas. Tokios pirtys mūsuose nėra labai populiaros.

 

22C padės Jums:

  • nemokamai konsultuojame;
  • padedame išsirinkti būtent JUMS tinkamiausią prekę;
  • tinkamai sukomplektuojame prekes;
  • rekomenduojame JUMS geriausią montuotoją;
  • nemokamai padedame užpildyti paraišką APVA.

22C NEMOKAMA KONSULTACIJA +370 644 66222

Patiko straipsnis? Pasidalinkite su kitais: