Granulinio katilo gedimai ir granulių kokybė

2021/07/23 paskelbė 22C

Granulinio katilo gedimai ir granulių kokybė

Nemažos dalies gedimų priežastis yra netinkama medienos granulių kokybė, jose esančios priemaišos. Ne veltui  daugelyje Europos šalių yra nacionaliniai standartai, reglamentuojantys medienos granulių kokybę. Pas mus iki šiol tokio reglamento nebuvo, todėl Lietuvos granulių gamintojai dažniausiai deklaruoja, kad vadovaujasi Vokietijos, Lenkijos ar kitos šalies standartu arba naudoja ENPlus prekinį ženklą, kuris yra Europos biomasės asociacijos (AEBIOM) nuosavybė, jį naudojančios įmonės privalo pasirašyti licencijos sutartį su AEBIOM arba su nacionaline asociacija. 

Medienos granulių kokybės iš esmės niekas nekontroliuodavo, todėl vietiniams vartotojams gamintojai dažniausiai tiekdavo prastesnes ir, žinoma, pigesnes, medienos granules. Geriausios kokybės granulės keliaudavo į užsienį, tad vietiniai vartotojai turėdavo pasistengti, kad rastų tinkamos kokybės granulių.

Nuo 2018 metų gegužės 1 dienos įsigaliojo Lietuvos Respublikos Energetikos ministerijos parengti „Kietojo biokuro kokybės reikalavimai”.  Reikalavimuose nurodyti norminiai granulių matmenys, galimi drėgmės, priedų, smulkelių kiekiai, maksimalios leistinos cheminių medžiagų vertės, mažiausia šilumingumo vertė, pelenų kiekis ir kiti parametrai.  

Reikalavimai taikomi visiems kietojo biokuro gamintojams, importuotojams, pardavėjams ar naudotojams, o jų laikymąsi prižiūri Aplinkos ministerijos regioniniai aplinkos apsaugos departamentai, Valstybinė energetikos inspekcija prie Energetikos ministerijos, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba ir kitos institucijos.

Tad įsigyjant medienos granules iš pardavėjų galima reikalauti jų kokybę patvirtinančių dokumentų, nes nutarime parašyta, jog „buitiniams energijos vartotojams, kietąjį biokurą naudojantiems savo reikmėms, pareikalavus, gamintojas, importuotojas ar pardavėjas pateikia atitiktį patvirtinantį dokumentą”.
Tad verta nepabijoti pasitikrinti, ar perkamos medienos granulės tikrai kokybiškos, nei nuolat valyti užsiteršusį šilumokaitį, degiklį, dažnai kuopti pelenus, ar net remontuoti sugedusį katilą. 

 

22C padės Jums:

  • nemokamai konsultuojame;
  • padedame išsirinkti būtent JUMS tinkamiausią prekę;
  • tinkamai sukomplektuojame prekes;
  • rekomenduojame JUMS geriausią montuotoją;
  • nemokamai padedame užpildyti paraišką APVA.

22C NEMOKAMA KONSULTACIJA +370 644 66222

Patiko straipsnis? Pasidalinkite su kitais: