Kaip išsirinkti gerą kieto kuro katilą?

2023/09/05 paskelbė 22C

Kaip išsirinkti gerą kieto kuro katilą?

Pirmas gero kietokuro katilo požymis
Geras kieto kuro katilas pirmiausia turėtų būti ne žemesnės kaip 5-os klasės, nes tik tokios klasės katilams gali būti skiriama europinė parama. Nepaisant to, ar jūs teiksite paraišką paramai gauti ar ne, vis vien apsimoka pirkti tik 5-os klasės katilą. Tai reiškia, kad tokių katilų efektyvumas ne mažesnis kaip 89 proc. Mažesnio efektyvumo katiluose tam pačiam šilumos kiekiui išgauti reikia daugiau kuro. 

Šildymo katilas turi atitikti namo šilumos poreikį, t.y., geriausia, jei jo galingumas nei per didelis, nei per mažas. Per didelės galios katilas bus nenaudingas, didelę dalį laiko neišnaudos savo pajėgumo, o per mažos galios – neprišildys patalpų. Tad iš esmės pagrindinis katilo pasirinkimo parametras yra galia, matuojama kilovatais (kW). 

Kaip apskaičiuoti katilo galią?  
Bet kuriame name ar pastate  yra didesni ar mažesni šilumos nuostoliai. Šiluma išeina per langus, duris, sienas, stogą, rūsį, ventiliaciją. Katilas turi pagaminti tiek šilumos, kad kompensuotų šiuos nuostolius ir palaikytų viduje komfortišką temperatūrą.
Yra daugybė išvestinių katilo galios skaičiavimo variantų. Teisingiausia būtų kreiptis į ekspertus, tačiau tai kainuoja. Preliminariai reikalingą kieto kuro katilo galią galima apsiskaičiuoti patiems. 

1. Paprasčiausia ir plačiai naudojama kieto kuro katilo parinkimo formulė
Kiekvienam 10 kv. m ploto skirti 1 kW šildymo galios. Tai reikštų, kad 150 kvadratinių metrų namui reikia 15 kW galios katilo. Bet šis skaičiavimas pasiteisina, jei lubų aukštis ne didesnis nei 3 m, jei šilumos nuostoliai nėra dideli. 
2. Sudėtingesnė formulė
Ši formulė pasiteisina apie 95 proc.: katilo galia = šildomas plotas (kv.m) x atitvaros šilumos perdavimo koeficientas (W/(kv.m K)) x vidaus ir lauko temperatūrų skirtumas.
3. Jeigu kieto kuro katilas skirtas ir karšto vandens ruošimui
Būtina dar prie katilo galios pridėti apie 25-30 proc. galios, nors tai priklauso nuo žmonių skaičiaus, karšto vandens poreikio. Vienas žmogus per mėnesį vidutiniškai sunaudoja apie 2- 3 kub.m karšto vandens. 1 kub.m vandens pašildyti reikia vidutiniškai apie 50 kWh šilumos energijos.  Tačiau tai labai apytikris skaičiavimas, nes karšto vandens ruošimui sunaudojamos energijos kiekis gali kisti priklausomai nuo pradinės ir palaikomos temperatūros, nuo sistemoje patiriamų nuostolių. 

Antras gero katilo požymis
Ar katilas turi deginamo kuro dujų generaciją? Dujų generacija reiškia, kad katile sudega ne tik įkrautas kuras, bet ir degimo metu išsiskiriančios dujos. Katiluose be dujų generacijos šios dujos kartu su dūmais ir šiluma iškeliauja per kaminą.
Dujų generacijos katiluose degimui reikalingas oro kiekis reguliuojamas ventiliatoriumi, katilas gali veikti mažesniu galingumu, o tai prailgina įkrovos degimo laiką, kuro išskiriama šiluma laike pasiskirsto tolygiau,  išvengiama katilo užvirimo 
Be to, tokie katilai paprastai turi didesnes pakuras, todėl galima naudoti didesnių matmenų malkas ir pailginti įkrovos degimo laiką. Vieni katilų gamintojai nurodo pakuros aukštį, plotį, gylį, kiti – malkų ilgį. Visgi renkantis katilą svarbiau yra žinoti pakuros matmenis, nes didesnę pakurą teks rečiau papildyti, joje galima deginti stambesnius medienos gabalus.

Dar vienas svarbus momentas katilo pasirinkimui – visos šildymo sistemos ekonomiškumas. Jei katilas bus jungiamas su pamaišymo sistema, jei sumontuotas trieigis arba ketureigis vožtuvas, jei yra akumuliacinė talpa – šildymas bus efektyvus ir sudeginamas kuras panaudojamas maksimaliai.


Dar nemažai žmonių šildymo katilą renkasi pagal medžiagą, iš kurios jis pagamintas – ketaus arba plieno. Tačiau šiuolaikiniai storasienio plieno katilai nėra prastesni nei sunkūs ketaus katilai. Tad į šį kriterijų neverta kreipti dėmesio, geriau pasirinkti žinimą ir patikimą gamintoją ir pardavėją, kurie suteikia garantijas, montuoja, turi aptarnavimo padalinį.

Dėl visų šių priežasčių labai patogu katilą rinktis internetinėje parduotuvėje, jei kas neaišku, galima nusiųsti užklausą pardavėjui. Gavus atsakymus geriausia pasilikti 2-3 variantus ir galutinai apsispręsti.

22C padės Jums:

  • nemokamai konsultuojame;
  • padedame išsirinkti būtent JUMS tinkamiausią įrangą;
  • tinkamai sukomplektuojame įrangą;
  • rekomenduojame JUMS geriausią montuotoją;
  • nemokamai padedame užpildyti paraišką APVA.

22C NEMOKAMA KONSULTACIJA +370 644 66222

Patiko straipsnis? Pasidalinkite su kitais: