Kokių yra kieto kuro katilų ir pagal ką rinktis?

2021/02/25 paskelbė 22C

Kokių yra kieto kuro katilų ir pagal ką rinktis?

Prieš pirkdami kieto kuro katilą atlikite namų darbus

Pagrindiniai kieto kuro katilo pasirinkimo kriterijai yra: 

  • Kuro rūšis;
  • Gamintojo patikimumas, garantija ir aptarnavimas;
  • Naudingumo koeficientas ir katilo klasė;
  • Reikalinga katilo galia;
  • Šildomas plotas;
  • Katilo pastatymo vieta;
  • Degimo produktų nuvedimas;
  • Karšto vandens poreikis;
  • Automatika ir valdymas;
  • Vienos įkrovos degimo laikas.

Siūlytume pirmiausia pagal naudojamą kurą ir šildomą plotą bei techninius katilo parametrus susidaryti tinkamų kieto kuro katilų sąrašą. Kai dėl kokių nors priežasčių dalį atmesite, liks keletas panašių katilų, tuomet jau galėsite rikiuoti juos pagal kainą.

Kuras

Kokį kurą naudosite? Kieto kuro katilai kūrenami malkomis, briketais, medienos granulėmis, pjuvenomis, anglimis. Jeigu norite gauti europinę paramą kieto kuro katilui pasikeisti, anglimis kūrenamas katilas netiks, jie priskiriami prie taršių. Malkomis ir briketais kūrenami katilai iš esmės nesiskiria, o štai granulinio katilo konstrukcija šiek tiek kitokia.

Verta žinoti, jog skirtingoms kuro rūšims reikalingi skirtingos konstrukcijos šildymo katilai. Ir kuo prastesnės kokybės, ir kuo įvairesnis bus kuras, tuo sudėtingesnės technologijos turi būti naudojamos degimo procesui, kad šildymas būtų efektyvus. Vadinasi, kombinuoto kieto kuro katilo kaina gali būti didesnė, o efektyvumas mažesnis. Norint optimizuoti šildymo kaštus, geriau naudoti kuo vienodesnį kurą. Taigi pagal tai, kokį kurą naudosite, ieškokite atitinkamą kieto kuro katilo tipą. Dar reiktų atkreipti dėmesį į katilo pakuros dydį – jei naudojate stambiai kapotas malkas, reiktų katilo su didesne pakura.

Kieto kuro katilų tipai

Kaip aukščiau minėjome, rinkoje yra ir kombinuoto tipo katilų, juos galima kūrenti malkomis ir anglimis ar briketais, tačiau tokio katilo efektyvumas nebus didžiausias, nes skirtingoms kuro rūšims naudojamos skirtingos degimo technologijos. 

Pagal medžiagą, iš kurios pagaminti, kieto kuro katilai gali būti ketaus, vadinamo špyžiaus, ir plieniniai. Laikoma, kad ketaus katilai ilgaamžiškesni, bet reiktų atsiminti vieną dalyką – taip būdavo anksčiau, kuomet technologijos nebuvo tiek pažengusios. Dabartiniai plieniniai geros kokybės katilai prilygsta špyžiniams, nes, norėdami atpiginti gamybą kai kurie gamintojai naudoja prastesnės kokybės ketų. Tačiau ketaus katilai mažiau jautrūs kuro kokybei, malkų drėgnumui. 

Plieno katilų korpuso kokybę apsprendžia katilo sienelių storis, nors jis neturi didelės reikšmės, jei naudojamas sausas kuras ir nesusidaro kondensatas, sąlygojantis sienelių koroziją. Atkreipkite dėmesį į degimo kameros medžiagą: gero katilo degimo kamera bus padengta asbestu ar  keramika, ar kita karščiui atsparia medžiaga.    

Pagal degimo technologiją, kieto kuro katilai yra tiesioginio degimo ir dujų generacijos (pirminio degimo srauto ir antrinio degimo). Tiesioginio degimo – tai iš seniau pažįstami katilai, kuriuose šiluma išgaunama iš tiesioginio degimo, bet dalis jos išeina pro kaminą. Nepaisant kokio kaitrumo malkas deginate, dalis šilumos su dūmais prarandama.  

Pagal tai, kur į katilą paduodamas degimui reikalingas oras, tiesioginio degimo katilai gali būti apatinio ir viršutinio degimo. Apatinio degimo katiluose oras paduodamas iš viršaus ir pirmiausia dega viršutinis kuro sluoksnis, viršutinio degimo – oras patenka iš apačios ir dega visas kuro sluoksnis. Dėl šios priežasties apatinio degimo katilai yra efektyvesni, jie lanksčiau reguliuojami.

Prie apatinio degimo katilų iš esmės galima priskirti ir žvakės tipo katilus, kuriuose kuro įkrova yra aukšta ir oras tiekiamas iš viršaus specialiu judančiu ventiliatoriumi – oro skirstytuvu. Dėl aukštos cilindro formos kameros ir dozuoto oro padavimo kuras žvakės tipo katiluose dega itin ilgai. 

Tiesioginio degimo katiluose pasiekiama apie 900 laipsnių C° temperatūra, dujų generacijos – apie 1100 laipsnių C°.

Kieto kuro katilo ir maisto gaminimo įrangos hibridas yra katilai – viryklės. Šie katilai yra tiesioginio degimo, dažnai turi ir orkaitę, jų viršuje yra ketaus arba stiko keramikos kaitlentė, ant kurios galima ruošti maistą. Tinkami ne itin didelio ploto patalpoms apšildyti.

Dujų generacijos kieto kuro katiluose yra papildoma degimo kamera, kurioje kuras, o tiksliau jo degimo metu susidariusios dujos, sudega dar kartą. Tokie katilai efektyvesni ir dažniausiai yra 5-os klasės. Kuro katilų klasė nustatoma pagal LT EN 303-5:2012 standartą atsižvelgiant į katilo šiluminį našumą ir išskiriamų teršalų kiekį – t.y. teršalų emisiją. Jeigu norite gauti kompensaciją už katilo pakeitimą, privalote įsirengti ne žemesnės nei 5-os efektyvumo klasės kieto kuro katilą. 5-os klasės kieto kuro katilų šiluminis našumas arba vardinė šiluminė galia turi būti ne mažesnė nei 89 proc.

Kaip parinkti kieto kuro galingumą?

Kokį kieto kuro katilo galingumą pasirinkti, priklauso nuo šildomų patalpų ploto, jei patalpos nestandartinio aukščio, reiktų skaičiuoti jų tūrį. Laikoma, kad jei patalpų aukštis yra 2,5-2,7 m, 1 kW kieto kuro katilo galios užtenka 10 kv. m ploto. Jei patalpos aukštesnės, reikia pridėti dar apie 20-30 proc. galios. Taip pat didesnės galios reikės, jei katilo šiluma naudojama karštam vandeniui ruošti. Tam, kad patalpos staigiai neatvėstų kuomet katilas nekūrenamas, bet kuriuo atveju katilo galia turi būti apie 1,2 karto didesnė už namo šilumos poreikį.

Kieto kuro katilo valdymas

Kieto kuro katilų valdymo įranga yra paties degimo proceso valdymas, siurblių, pavarų valdymas. Priklausomai nuo katilo konstrukcijos, valdymas gali būti įvairaus lygio. Kieto kuro katiluose paprastai yra oro padavimo arba ventiliatoriaus valdymas, pagal poreikį galima rinktis centrinės šildymo sistemos cirkuliacinio siurblio reguliavimą, automatinę apsaugą nuo sistemos užkaitimo, lauko temperatūros jutiklį patalpų termostatui ir kt.

Gamintojo patikimumas

Labai svarbu, kad katilo gamintojas būtų įmonė, dirbanti ne pirmus metus, turinti modernią gamybos įrangą ir nesurinkinėjanti  katilų garaže. Lenkijoje, kurioje kietas kuras turi senas tradicijas, yra labai daug katilų gamintojų, turbūt daugiausia iš ES šalių.  Visi ES šalyse parduodami kieto kuro šildymo katilai turi atitikti europinio standarto  EN 303-5:2012 reikalavimus. Tai abėcėlė, kurios patikimi gamintojai laikosi besąlygiškai. Patikimi gamintojai ne tik laikosi europinio standarto ir tai deklaruoja, bet turi ir katilų testavimo nepriklausomose laboratorijose sertifikatus. Pavyzdžiui, ne vienas katilų gamintojas testuoja savo gaminius Vokietijos federalinėje ūkio ir  energetikos tarnyboje  BAFA. Jeigu katilo gamintojas deklaruoja, jog testavo savo gaminius šioje ar kitoje nepriklausomoje laboratorijoje, juo tikrai verta pasitikėti.

 

22C padės Jums:

  • nemokamai konsultuojame;
  • padedame išsirinkti būtent JUMS tinkamiausią prekę;
  • tinkamai sukomplektuojame prekes;
  • rekomenduojame JUMS geriausią montuotoją;
  • nemokamai padedame užpildyti paraišką APVA.

22C NEMOKAMA KONSULTACIJA +370 644 66222

Patiko straipsnis? Pasidalinkite su kitais: