Granuliniai katilai – efektyviam ir moderniam namų šildymui

2021/07/20 paskelbė 22C

Granuliniai katilai – efektyviam ir moderniam namų šildymui

Medienos granulėmis kūrenamas katilas yra kieto kuro katilas, nuo malkinio skiriasi kuro rūšimi ir degimo technologija, atitinkamai skiriasi ir katilo konstrukcija. Pagrindinis granulinio katilo skirtumas nuo malkinio katilo – tai medienos atliekų granulių pavidalu deginimas ir beveik arba visiškas kūrenimo proceso automatizavimas, nereikalaujantis kasdienės priežiūros. Užsidegimas, gesinimas, kuro tiekimas, kuro bunkerio papildymas granulėmis ir pelenų šalinimas vyksta automatiškai, pagal šilumos ir karšto vandens poreikį.

Sandara

Granulinio katilo korpusas gaminamas iš plieno arba ketaus, pagrindinės jo konstrukcijos dalys yra
degimo kamera su degikliu, šilumokaitis su vandens kontūru, pelenų skyrius, sraigtinis transporteris, granulių kuro talpa, ventiliatorius, elektrinis varikliukas, automatinė pelenų šalinimo sistema ir automatinė šilumokaičio valymo sistema. 

Svarbiausias elementas - degiklis

Svarbiausias granulinio katilo elementas – degiklis. Degikliai gali būti įmontuojami į dureles arba stacionarūs retortiniai, skirti konkrečiam modeliui, sumontuoti prie vadinamojo šneko – sraigtinio granulių transporterio. Naudodamas kuro ir oro tiekimo algoritmus granulinio katilo degiklis efektyviai degina kurą, turi liepsnos ilgį ir formą reguliuojančius įdėklus.

Šnekiniai degikliai gali būti komplektuojami su smulkios anglies (frakcija iki 25-30 mm) anglinių degiklių antgaliais. Anglis yra koloringesnis kuras, tad jo reikia mažiau, bet, lyginant su medienos granulėmis, susidaro šiek tiek daugiau pelenų. Tačiau jei katilas turi automatinę pelenų šalinimo sistemą, tai ne bėda. O tai, kad anglis skleidžia nemalonų kvapą, yra senų anglimi kūrenamų katilų atgyvena – šiuolaikiniuose katiluose jokio kvapo nejaučiama. 

Priklausomai nuo temperatūros daviklių - lauko temperatūros jutiklio ir kambario termostato duomenų, automatika degiklio liepsną padidina arba sumažina, įjungia ir išjungia, katilas kūrenasi autonomiškai ir ekonomiškai. 

Granulių talpa

Granuliniai katilai gali būti su integruota granulių talpa arba talpa gali būti atskirta, su katilu jungiama transporteriu. Standartinio dydžio granulių talpa yra apie  300-450 litrų dydžio, jei lauke ne itin šalta, t.y., priklausomai nuo lauko temperatūros ir kūrenimosi intensyvumo, tokią talpą reiktų papildyti kas 5-7 dienas.

Jeigu granulių talpa pakankamai didelė, o katilas turi automatinį valdymą ir palaiko reguliuojamą temperatūrą, praktiškai jis išjungiamas tik kartą per savaitę ar porą kartų per mėnesį pelenų išpylimui ir šilumokaičio nuvalymui. O jeigu turi automatinį pelenų ir šilumokaičio valymą  – ir dar rečiau. 
Kai kuriuose katilų modeliuose gali būti įrengta papildoma karšto vandens tiekimo grandinė. Granulinis katilas, kaip ir bet kuris kitas kietojo kuro katilas, reikalauja standartinės priežiūros, tačiau paprastai pelenai valomi 1–2 kartus per mėnesį.

Galimas ir pusiau automatinis, ir mechaninis granulinio katilo valdymas. Savaime suprantama, nuo automatikos lygio priklauso ir granulinio katilo kaina. 

Medienos granulės yra palyginti nebrangus kuras. Tačiau reikia susitaikyti su tuo, jog granulių talpa užima nemažai vietos, o ir granuliniam katilui reikia bent 3-4 kv. m ploto katilinės. 

Katilo galia ir efektyvumas

Granulinių katilų galia gali būti nuo 6-100 W ir iki 2 MW pramoninių katilų. Reikalinga granulinio katilo galia apskaičiuojama pagal pastato izoliacijos lygį ir šilumos poreikį. Mažos galios katilinėms, paprastai įrengiamoms privačiuose namų ūkiuose, galia nustatoma empiriškai, atsižvelgiant į šildomą plotą, tūrį,  langų kiekį, šilumos nuostolius ir kt. 

Šių katilų degimo kamera yra palyginti maža, nes pagrindinė šilumos gamyba vyksta daugiakanalėje konvekcinėje katilo dalyje (iki 70 proc.). Dėl tokios granulių katilo konstrukcijos išmetamųjų dujų temperatūra yra tik 100-150° C. Efektyvumu, kuris siekia 89-92 proc., granuliniai katilai lyginami su gamtinių dujų katilais ir priskiriami 5-ai – aukščiausio efektyvumo klasei.

 

22C padės Jums:

  • nemokamai konsultuojame;
  • padedame išsirinkti būtent JUMS tinkamiausią prekę;
  • tinkamai sukomplektuojame prekes;
  • rekomenduojame JUMS geriausią montuotoją;
  • nemokamai padedame užpildyti paraišką APVA.

22C NEMOKAMA KONSULTACIJA +370 644 66222

Patiko straipsnis? Pasidalinkite su kitais: